15.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

“S’po pushtojmë Europën”, kërcënon Putin: Do të godasim F16-të e përdorura nga Ukraina edhe në aeroportet e NATO-s

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka quajtur “të pakuptimta” akuzat se Rusia po planifikon të pushtojë Evropën. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia e lajmeve Tass.

“Sa i përket akuzës se ne po planifikojmë të pushtojmë Evropën pas Ukrainës, ky është absurditet i plotë që synon vetëm të frikësojë popullsinë që të paguajë më shumë para”, tha Putin në një takim me pilotët e Forcave Ajrore Ruse në rajonin perëndimor Tver. Kjo narrativë zhvillohet “në një kontekst krize ekonomike dhe standarde të përkeqësuara të jetesës. Ata duhet të justifikohen, kështu që po frikësojnë popullsinë e tyre me një kërcënim të mundshëm rus, ndërsa përpiqen të zgjerojnë diktaturën e tyre në të gjithë botën”.

Presidenti rus më pas paralajmëroi se Rusia do të marrë parasysh faktin se F-16 mund të mbajnë armë bërthamore. “Nëse ato përdoren nga aeroportet e vendeve të treta, do të jenë një objektiv legjitim për ne: pavarësisht se ku janë ata. Ne duhet ta marrim parasysh këtë kur planifikojmë operacione luftarake”, tha Putin. Cari më pas siguroi se furnizimi i mundshëm i Ukrainës me F-16 “nuk do të ndryshojë situatën në fushën e betejës”, pasi Rusia “do t’i shkatërrojë ata siç po bën tashmë me tanket perëndimore dhe armët e tjera”.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit