5.8 C
Skopje

Shëndetësi

MSH: Qeveria miratoi 854 milionë denarë për ilaçin Trikafta

Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se sot Qeveria ka miratuar 854 milionë denarë për...

Mexhiti: Deri më tani janë kryer tre transplante të mëlçisë, Komisioni Evropian ka vlerësuar progres në këtë segment

Ministria e Shëndetësisë njofton se një vit më parë në Maqedoninë e Veriut për...

Amerika miraton ilaçin që dobëson mbi 20 kilogramë

Administrata amerikane e Ushqimit dhe Barnave i dha dritën jeshile Zepboundit, një ilaç i...

Mexhiti: Për shtatë vite kemi ulur vdekshmërinë e foshnjave të lindura para kohe me 74%

Dita Botërore e Fëmijëve Premature ishte rasti që ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mejiti, të...

7 truke të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të bëni dhëmbë të bardhë pa i zbardhur

Ne të gjithë do të donim një buzëqeshje të bardhë hollivudiane, por për fat...

Çaji që duhet të konsumoni për uljen e tensionit të lartë?

Çaji është një pije prezente me shekuj në tavolinat e shumë kulturave në mbarë...

Shegë dhe mjaltë, dy superfuqi bashkë për rigjenerimin e qelizave

Shega, ky superfrut me fara të kuqe si rubini, është shumë i pasur në...

Sindikata e Pavarur e Punonjësve Shëndetësor në Maqedoni thotë se po bëhet mobing mbi punonjësit shëndetësor

Drejtorët në Qendrën Klinike dhe në spitalet e përgjithshme të qytetit po kryejnë këto...

Si ndikon moti në përhapjen e viruseve? Ja përgjigja e shkencëtarëve

Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe...

Ecni në këtë mënyrë: 100 hapa mbrapa janë po aq efektivë sa 1.000 përpara

Të gjithë kemi dëgjuar se ecja mund të jetë e mrekullueshme për shëndetin. Por, qëllimi...

Aparatet dhe shiritat për matjen e glikemisë nuk kanë mbërritur te të gjithë pacientët

Personat e diagnostifikuar me diabet, e kanë cilësuar këtë vit si më të vështirin...

Milloshoski: Përgjegjësia politike për Onkologjinë është tek Venko Filipçe

Me tension ka nisur seanca e Komisionit Hetimor Parlamentar për zhvillimet në Onkologji, në...