-1.2 C
Skopje

Kulturë

Forografi Adem Marovci me ekspozitën e tij të parë

Forografi Adem Marovci ka mbajtur ekspozitën e tij të parë me forografi të realizuara...

‘Mbrojtja Kombëtare e Kosovës në dokumente arkivore’, ekspozita e hapur në Prishtinë

Në vigjilje të Ditës së Flamurit, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) dhe Agjencia...

‘Shpirti i nji popullit njifet mâa s’mirit prejë Poeziës popullore’

“Poezia, praa, si u paa, (e prandej deshtme ktû me folë pak si gjatë...

“24 orë nga jeta e një gruaje”

Fragment nga kryevepra e Stefan Cvajg. Çdo gjë kuptohet nga duart, nga mënyra me të...

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Sot është Dita e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 115 vjet më parë...

George Stinney personi më i ri i dënuar me vdekje në shekullin e 20-të në Shtetet e Bashkuara

Gjatë gjithë gjyqit dhe deri në ditën e ekzekutimit të tij, adoleshenti mbante në...

Inaugurohet shtatorja e Shën Nënë Terezës në Lisbonë të Portugalisë

Është inauguruar shtatorja e Shën Nënës Terezë, në kryeqytetin e Portugalisë, Lisbonë. Në këtë ngjarja...

Kryevepra e gjetur e varur në kuzhinën e një gruaje franceze niset drejt Luvrit (VIDEO)

Një kryevepër e humbur prej kohësh që daton nga viti 1280 është nisur për...

Basha blen “Komplotin” e Blushit me autograf

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vizituar Panairin e Librit në Pallatin e...

Branka Petriq, gruaja e Bekim Fehmiut nderohet nga Komuna e Prishtinës

Komuna e Prishtinës e ka nderuar Branka Petriq, gruan e aktorit të mirënjohur Bekimit...

Semra dhe kreativiteti i saj i shprehur përmes artit

Në Çarshin e Shkupit gjindet dyqani i artistes dhe studentes Semra Rashitit. Aty ajo...

Profesori Ali Pajaziti fitues i çmimit “13 NËNTORI”

Profesori universitar, sociologu Ali Pajaziti, brenda një jave, fiton edhe çmimin e dytë. Pasi...