26.8 C
Skopje
Friday, June 14, 2024

Lajme

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet dhe mirëpret vendimin ekzekutiv të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden për konfirmimin e vlefshmërisë së...

Një 74-vjeçar nga Shkupi lëndohet rëndë në autobusin e NTQ

MPB ka njoftuar se më 13.06.2024 në orën 19:30 në SPB Shkup u raportua se në një autobus të NTQ në bulevardin “Partizanski Odredi”...

Lloga: Nuk mund të ketë përgjegjësi kolektive për prokurorët dhe gjykatësit

Me shfuqizimin e Këshillit Gjyqësor dhe të Prokurorëve rrezikohet pavarësia e gjyqësorit. Kështu u shpreh ministri i Drejtësisë Krenar Lloga, në ditën e fundit...

Bastisje në Ohër, gjendet drogë – arrestohet një person

Me datë 13.06.2024 në ora 19:10 në Ohër, punonjësit e policisë nga SPB Ohër e kanë arrestuar S.G.(46) nga Ohri. Gjatë kontrollit në banesën e...

Maqedoni

Shqipëri

​Goditet për vdekje biçiklisti në Tiranë

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e kësaj të premteje në Tiranë. 76-vjeçari Vlash Sokoli i cili po lëvizte me biçikletë u përplas nga...

Kosovë

Gjilanasi gjobitet me 200 euro, hodhi mbeturina nga makina

Inspektorët kanë gjobitur me 200 euro një qytetar i cili ka hedhur nga makina në lagjen Bojanina. Kështu ka bërë të ditur Entela Hyseni, drejtoreshë...
EVN

Lajmet më të lexuara

Ekonomi

Geer: Mjekët duhet të punësohen sipas meritës, e jo sipas lidhjeve që kanë

Në konferencën e organizuar nga organizata joqeveritare Solucia, ambasadori i BE-së në vend, David Geer, tha se është thelbësore të gjendet mënyra që mjekët...

Mickoski: Investimet në energjetikë ndër të parat nga investimet e huaja direkte të Qeverisë së re

Në fjalimin e tij në Forumin Energjetikë të Maqedonisë, lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski deklaroi se investimet e huaja direkte të Qeverisë së re...

Angellovska-Bezhoska: Banka Botërore mbështeti aktivitetet reformuese të BP-së për anëtarësim në SEPA

Në takimet e Pranverës me Bankën Botërore, Banka Popullore e Maqedonisë ka vazhduar përpjekjet për integrimin në infrastrukturën e pagesave të BE-së, duke shfaqur...

Më të lumtur, ata që kanë para apo kohë?

Paraja mund ta blejë lumturinë në njëfarë forme, por kjo nuk do të thotë që paraja është gjithçka. Një studim i fundit ka zbuluar se...

Presidentja e BERZH: Sot është një mundësi për të njohur pikat e forta të Ballkanit Perëndimor

Presidentja e Bankës Evropiane për Rimëkëmbje dhe Zhvillim (BERZH), Odil Reno-Baso, sot në Samitin për Investime në Ballkanin Perëndimor ka folur për shtetet e...

Krenar Lloga realizoi takim me kryetarin e EURODREJTËSI-së, Ladislav Hamran në Hagë

Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga realizoi takim me kryetarin e EURODREJTËSI-së, Ladislav Hamran në Hagë, Holandë Në takim u diskutua për rëndësinë e pjesëmarrjes dhe...

Opinione

Profesoresha nga Shkupi: Mos qofshi në lëkurën tonë në fundvit kur përfundohen notat!

Profesoresha e gjuhës dhe letërsisë në gjimnazin “Rade Jovçevski-Korçagin” në Shkup, Tatjana Aleksiq, në një postim në profilin e saj në Facebook, aludon se...

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

Shkruan: Beqir Sina/INA Në finalen e madhe të “Olimpiadës Neo Science” të mbajtur në New Jersey, nga data 7 deri në datën 12, morën pjesë...

Kulturë

Sport

Shqipëri-Itali, UEFA i beson gjykimin e sfidës një gjermani

Një gjerman do të mbajë drejtësi në duelin Shqipëri-Itali, i pari për kuqezinjtë në Euro 2024. Kombëtarja e drejtuar nga Sylvinho është pjesë e grupit...

Lajmet e fundit