14.8 C
Skopje

Lajme

Publikohet raporti: Numri i viktimave në Gazë shkon mbi 30 mijë

Rritja e numrit të viktimave erdhi pasi, sipas dëshmitarëve, trupat izraelite shtinë mbi një turmë të njerëzve që po prisnin për të marrë ndihmë...

Si do ta ndihmojnë Ballkanin 6 miliardë eurot e kushtëzuara të BE-së?

Gjashtë miliardë euro – ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje...

“Sulmi tokësor izraelit në Rafah nuk do të ishte në përputhje me masat e përkohshme të GJND-së”

Tëdrejtën e palestinezëve për të jetuar në një shtet të pavarur. Dhe të gjitha fraksionet palestineze duhet të pranojnë të drejtën e Izraelit për...

Kontingjenti i ri i ushtarëve turk të KFOR-it, fotografi nga zbarkimi i tyre në Kosovë

KFOR-i ka bërë të ditur se ka arritur në Kosovë një kontingjent i trupave turke. Në njoftim bëhet e ditur se kontingjenti do t’i zëvendësojë...

Maqedoni

Grkovska: Funksionarët të bëjnë dallim në mes aktiviteteve partiake dhe shtetërore

Funksionarët po shfrytëzojnë ditët e fundit për pjesëmarrje në ngjarje promotive. Në kuadër të fushatë parazgjedhore zv. kryeministrja Sllavica Grkovska u bënë thirrje kolegëve...

Shqipëri

Tronditet Korça, autori qëllon për vdekje një person, më pas vret veten!

Një vrasje është konstatuar në qytetin e Korçës gjatë mbrëmjes së sotme në lagjen numër 10. Ndërkohë që një tjetër person u raportua i plagosur...

Kosovë

Kontingjenti i ri i ushtarëve turk të KFOR-it, fotografi nga zbarkimi i tyre në Kosovë

KFOR-i ka bërë të ditur se ka arritur në Kosovë një kontingjent i trupave turke. Në njoftim bëhet e ditur se kontingjenti do t’i zëvendësojë...

Lajmet më të lexuara

Ekonomi

Presidentja e BERZH: Sot është një mundësi për të njohur pikat e forta të Ballkanit Perëndimor

Presidentja e Bankës Evropiane për Rimëkëmbje dhe Zhvillim (BERZH), Odil Reno-Baso, sot në Samitin për Investime në Ballkanin Perëndimor ka folur për shtetet e...

Krenar Lloga realizoi takim me kryetarin e EURODREJTËSI-së, Ladislav Hamran në Hagë

Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga realizoi takim me kryetarin e EURODREJTËSI-së, Ladislav Hamran në Hagë, Holandë Në takim u diskutua për rëndësinë e pjesëmarrjes dhe...

Bekteshi: Rritet çmimi i blerjes së duhanit për 35 denarë, marrim vendime në interes të fermerëve të duhanit

Çmimi i blerjes së duhanit “aromatik” të klasit të parë nga rekolta e vitit 2023 do të jetë më i lartë për 35 denarë...

Vauçerët për kondicionerë inverter – Radhë të gjata para Ministrisë së Ekonomisë

Ministria Ekonomisë shpalli thirrjet publike për 15 ditë, por mjaftuan vetëm 4 ditë që të plotësohet numri i paraparë për marrjen e vauçerëve për...

As që iu shkon në mendje! Ja pse arka e kursimeve ka formën e derrkucit

Derrkuci ka qëndruar ndër breza si një simbol ikonik i kursimit dhe maturisë financiare. Forma e tij e njohur mbart një kuptim më të...

Nga 1 janari çmime të reja të energjisë elektrike

Nga 1 janari çmimi i energjisë elektrike në bllokun e parë u ul për 5.16%. Në bllokun e dytë mbetet i pandryshuar, ndërsa në...

Opinione

Kim Mehmeti: Aty ku të gjithë majmen nga varfëria e popullit!

Kim Mehmeti Lexova diku se një grup studiuesish e intelektualësh, të shqetësuar për nivelin e ulët të informacionit shkencor nëpër mediat tona, paskan nënshkruar një...

Është koha kur nuk ka mirë kohë, as për kohën…

Shkruan: Lutfi Dervishi Shqetësimi për “sharla tanët” në media është i drejtë, me kusht që me media të mos nënkuptojmë më veç gazetën, televizionin, radion,...

Kulturë

Sport

Laporta i ka kërkuar Xavit të mbetet te Barcelona

Presidenti Joan Laporta dhe disa të afërm të tij i kanë kërkuar Xavit të mbetet pjesë e Barceonës edhe në edicionin e ardhshëm. Laporta mendon...

Lajmet e fundit