12.8 C
Skopje
Tuesday, April 23, 2024

Kovaçevski shpjegoi pse Maqedonia ishte e përmbajtur në OKB për Gazën

“Kryeministri Kovaçevski shpjegoi sot pse Maqedonia abstenoi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së për rezolutën që i bën thirrje Izraelit të ndërpresë zjarrin për të ndihmuar popullsinë civile në Gaza. Sipas Kryeministrit, një vendim i tillë u mor për shkak se teksti i Rezolutës së Jordanisë nuk përmendte sulmin terrorist të Hamasit dhe të drejtën e Izraelit për t’u mbrojtur, kështu që votuan për amendamenti kanadez të Rezolutës që përmbante këto elemente. Kovaçevski përsëriti se Maqedonia mbështet aspektin humanitar të rezolutës jordaneze, e cila përfshin mbrojtjen e civilëve dhe qasjen në ujë, energji elektrike dhe ilaçe.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit