15.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

Çfarë është terapia me ujë të ftohtë? Një udhëzues i detajuar shkencor

“Nuk mund të kesh dhimbje apo sëmundje pa inflamacion”, thotë Leary. Si të tilla, metodat që ulin inflamacionin, si terapia me ujë të ftohtë, mund të jenë të dobishme për shumë ankesa shëndetësore.

Përdorimi i rregullt i terapisë me ujë të ftohtë mund të ketë gjithashtu përfitime afatgjata për zemrën dhe enët e gjakut. Rreth çdo ene gjaku është një muskul, kështu që ashtu si të bësh një kaçurrela bicepsi forcon bicepsin tuaj, terapia me ujë të ftohtë forcon enët e gjakut, shpjegon Leary. Me kalimin e kohës, kjo mund të përmirësojë qarkullimin duke përmirësuar aftësinë e enëve të gjakut për të qarkulluar gjak nëpër trupin tuaj.

Terapia me ujë të ftohtë mund të bëhet në shtëpi, në një trup natyral uji, ose në një klub fitnesi, klinikë fizioterapie ose studio të specializuara të mirëqenies. Sidoqoftë, është më mirë të bëni terapi me ujë të ftohtë nën drejtimin e një fizioterapisti, kiropraktori ose profesionisti tjetër i kujdesit shëndetësor nëse jeni duke e përdorur atë për t’u rikuperuar nga një dëmtim, për performancë sportive ose për të ndihmuar me dhimbjet kronike.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit