26.8 C
Skopje
Tuesday, May 21, 2024

Ambasadori i Izraelit kërkon dorëheqjen e shefit të OKB-së

Ambasadori i Izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, ka kërkuar që shefi i OKB-së të dorëhiqet, pasi Antonio Guterres ka thënë se sulmet e Hamasit nuk ndodhën në “vakum”.

“Nuk ka justifikim ose qëllim që të flitet me ata që tregojnë mirëkuptim për veprimet më të tmerrshme të kryera kundër qytetarëve të Izraelit – jo më pak nga një organizatë e shpallur terroriste”, ka thënë Erdan.

Ambasadori ka shkruar në X për këtë: “I bëj thirrje Guterresit të japë dorëheqje menjëherë”.

Guterres ka thënë të martën në një takim të OKB-së se “vuajtjet e popullit palestinez nuk mund t’i justifikojnë sulmet e Hamasit”, ashtu si edhe ato sulme “nuk mund ta justifikojnë ndëshkimin kolektiv të popullit palestinez”.

“Populli palestinez i është nënshtruar pushtimit ngulfatës për 56 vjet. Ata i kanë parë tokat e tyre të tkurren vazhdimisht nga kolonizimet dhe të goditen nga dhuna. Ekonomia e tyre është mbytur. Njerëzit janë zhvendosur dhe shtëpitë e tyre janë shkatërruar. Shpresat për zgjidhje politike për çështjen e tyre janë zhdukur”, ka deklaruar Guterres.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit