13.8 C
Skopje
Wednesday, April 24, 2024

Zbulohet edhe një sekret i Mona Lizës

Duket se piktori i njohur ka qenë i disponuar për eksperimente gjatë krijimit të Mona Lizës.

Mona Lisa ka zbuluar një sekret tjetër: Duke përdorur rrezet X për të parë strukturën kimike të një pjese të vogël të veprës së famshme të artit, shkencëtarët kanë fituar njohuri të reja në teknikat që Leonardo da Vinci përdori për të pikturuar atë portret novator të një gruaje me fytyrë misterioze, një buzëqeshje.

Hulumtimi i botuar të mërkurën në Journal of the American Chemical Society sugjeron se mjeshtri i famshëm, i ditur dhe shpikës i Rilindjes italiane ka të ngjarë të ishte në një humor veçanërisht eksperimental kur filloi punën për Mona Lizën në fillim të shekullit të 16-të.

Receta e bojës së vajit të përdorur nga Leonardo si shtresë bazë për të përgatitur panelin e drurit të plepit duket se ka qenë e ndryshme dhe me një përbërje kimike të veçantë karakteristike për Mona Lizën, ka zbuluar një ekip shkencëtarësh dhe historianësh arti nga Franca dhe Mbretëria e Bashkuar.

“Ai dëshironte të eksperimentonte dhe secila prej fotografive të tij është teknikisht krejtësisht e ndryshme”, thotë Victor Gonzalez, autori kryesor i studimit dhe kimist në organin më të lartë të kërkimit francez, CNRS. González studioi përbërjen kimike të dhjetëra veprave të Leonardo, Rembrandt dhe artistë të tjerë.

“Në këtë rast, është interesante të shihet se ekziston vërtet një teknikë specifike për shtresën bazë të ‘Mona Lisa’,” tha ai për Associated Press.

Studiuesit kanë gjetur përbërjen e rrallë plumbonacrite në shtresën e parë të bojës së Leonardos. Zbulimi, tha Gonzalez, konfirmoi për herë të parë atë që historianët e artit kishin supozuar më parë: se Leonardo ka të ngjarë të përdorte oksid plumbi pluhur për të trashur përzierjen bazë të bojës dhe për ta ndihmuar atë të thahej ndërsa filloi punën për portretin e gruas që tani shikon jashtë. nga pas xhamit mbrojtës të muzeut të Luvrit në Paris.

Carmen Baumbach, një specialiste e artit italian dhe spanjoll dhe kuratore në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork, e cila nuk ishte përfshirë në studim, e quajti kërkimin “shumë emocionues” dhe tha se çdo njohuri e re e provuar shkencërisht në teknikat e pikturës së Leonardos është “lajm jashtëzakonisht i rëndësishëm për botën e artit dhe shoqërinë tonë globale.”

Gjetja e plombonakritit në Mona Lisa dëshmon për “frymën e eksperimentimit pasionant dhe të vazhdueshëm të Leonardos si piktor – kjo është ajo që e bën atë të përjetshëm dhe modern,” tha Baumbach.

Fragmenti i bojës nga shtresa bazë e Mona Lizës që u analizua është mezi i dukshëm me sy të lirë, jo më i madh se diametri i një floku të njeriut dhe është marrë nga buza e sipërme e djathtë e pikturës.

Shkencëtarët shikuan strukturën e tij atomike duke përdorur rrezet X në një sinkrotron, një makinë e madhe që përshpejton grimcat në shpejtësinë e dritës. Kjo i lejoi ata të zbulonin përbërjen kimike. Plumbonacriti është një nënprodukt i oksidit të plumbit, i cili i lejon studiuesit të thonë me siguri më të madhe se Leonardo ndoshta ka përdorur pluhurin në prodhimin e bojrave.

Pas Leonardos, mjeshtri holandez Rembrandt mund të ketë përdorur një recetë të ngjashme kur pikturonte në shekullin e 17-të. Gonzalez dhe studiues të tjerë kishin gjetur më parë plumbonacrite në punën e tij.

“Ajo gjithashtu na tregon se këto receta janë përcjellë nëpër shekuj”, thotë Gonzalez.

Leonardo mendohet se ka tretur pluhur oksidi të plumbit, i cili ka një ngjyrë portokalli, në vajin e farave të lirit ose arrës duke ngrohur përzierjen për të bërë një pastë më të trashë dhe që thahet më shpejt.

“Ajo që ju merrni është një vaj që ka një ngjyrë shumë të bukur të artë,” tha Gonzalez. “Rrjedh si mjaltë”.

Por Mona Lisa, për të cilën Luvri thotë se është një portret i Lisa del Giocondo, gruaja e një tregtari mëndafshi fiorentin, dhe vepra të tjera të Leonardos kanë ende sekrete për të zbuluar.

“Ka ende shumë, shumë gjëra për të zbuluar, me siguri. “Ne mezi e kemi gërvishtur sipërfaqen,” tha Gonzalez.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit