13.8 C
Skopje
Wednesday, April 24, 2024

“Sulmi tokësor izraelit në Rafah nuk do të ishte në përputhje me masat e përkohshme të GJND-së”

Tëdrejtën e palestinezëve për të jetuar në një shtet të pavarur. Dhe të gjitha fraksionet palestineze duhet të pranojnë të drejtën e Izraelit për të ekzistuar në paqe dhe siguri”, shtoi Turk.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Më shumë se 30.000 palestinezë janë vrarë që nga 7 tetori dhe mbi 70.000 të tjerë janë plagosur, krahas shkatërrimit në masë dhe mungesës së gjërave elementare.

Lufta izraelite ka çuar gjithashtu në zhvendosje dhe shkatërrim masiv dhe ka krijuar kushte urie në Rripin e Gazës.​

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit