19.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

“Shtëpia e Punëtorëve”, LSM-ja paralajmëron protestë

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) paralajmëron protestë më 2 dhe 8 prill para Gjykatës Supreme për shkak të vendimit për konfiskimin e Shtëpisë së Punëtorëve. LSM thotë se inkurajon gjykatësit që të ndryshojnë vendimin e turpshëm për konfiskimin e Shtëpisë së Punëtorëve dhe dhënien e saj shtetit. Në rast se ka nevoje do të nënshkruajnë jo vetëm 17 anëtarët kryesorë të sindikatës, por edhe të 70 mijë anëtarët e tjerë, tha kreu i LSM-së Sllobodan Trendafilov. Ndërkohë më 1 Maj, në Ditën Ndërkombëtare të Punës Lidhja e Sindikatave do të organizojë protestën tradicionale, e cila do të përcjellë porosinë se punëtorët presin të paktën 450 euro pagë minimale në 100 ditët e para të qeverisë së re dhe kthimin parave për ushqim dhe transport

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit