25.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

Putini nënshkruan tërheqjen e Rusisë nga traktati që ndalon testet bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin nënshkroi të enjten një ligj që revokon ratifikimin nga Rusia të Traktatit të Ndalimit të Testeve Bërthamore, në kohën e konfliktit në Ukrainë dhe një krize me Perëndimin.

Dokumenti, i cili u publikua në portalin zyrtar të informacionit ligjor të Rusisë, ishte miratuar nga dhoma e lartë e parlamentit rus në fund të tetorit, raporton Euronews.

Rusia thotë se qëllimi është të rivendosë barazinë me Shtetet e Bashkuara, të cilat e kanë nënshkruar, por nuk e kanë ratifikuar kurrë traktatin e vitit 1996-të, dhe se ajo nuk do të rifillojë testimin nëse nuk e bën Uashingtoni.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit