Jadon Sancho duket se do të largohet nga Manchester United në afatin kalimtar të janarit pasi refuzoi të bëjë paqe me Erik ten Hag.

Anësori është përjashtuar nga trajneri holandez pas një mosmarrëveshjeje publike ku lojtari akuzoi strategun se e kishte bërë cak për të keq. 23-vjeçari po stërvitet vetë në Carrington dhe ka refuzuar t’i kërkojë falje atij për sjelljen e bërë.

Mirror Football e kupton që United po përgatitet të largojë Sanchon në janar, sepse nuk shohin asnjë mënyrë për t’u rikthyer nga përplasja. Një largim nga United do t’i jepte një ndalesë të plotë periudhës zhgënjyese të Sanchos në klub pas një transferimi prej 85 milionë eurosh nga Borussia Dortmund në verën e vitit 2021.

Ai ka kontribuar vetëm me 12 gola dhe gjashtë asistime në 82 paraqitje për klubin, por do të ketë ende klube të interesuara për shërbimet e tij në janar.

Borussia Dortmund

Sancho e fitoi lëvizjen e tij me para të mëdha te United përmes formës së tij fantastike në Dortmund, ku luajti midis 2017 dhe 2021. Ai kontribuoi me 50 gola dhe 64 asistime në 137 ndeshje për Dortmundin, duke u kombinuar shkëlqyeshëm me Erling Haaland.

Gjërat nuk do të jenë njësoj nëse ai do të kthehej në Gjermani, por joshja është megjithatë e dukshme dhe Sancho është ende në kontakt me trajnerin Edin Terzic. Dortmundi raportohet se është i interesuar ta rikthejë atë në janar, por vetëm nëse United pranon të paguajë një pjesë të pagës së tij prej 300,000 euro në javë. Nuk ka gjasa që United të pranojë kushte të tilla në fillim të janarit, por një marrëveshje mund të arrihet ndërsa shkurti afrohet dhe dëshpërimi rritet.

Arabia Saudite

Nëse jeni një klub i Ligës Premier që kërkon të largojë një lojtar shumë të paguar, por të padëshiruar, atëherë Liga Saudite Pro është vendi i parë për t’u parë. Vendi i Lindjes së Mesme bëri bujë gjatë verës duke nënshkruar me disa lojtarë të njohur dhe trendi nuk do të ngadalësohet ende.

Al-Ettifaq thuhet se ka bërë një ofertë në fund të afatit të verës për Sanchon dhe sigurisht që do të ketë më shumë interes në janar, me Fondin e Investimeve Publike Saudite që financon katër nga skuadrat më të mëdha. Sancho e refuzoi mundësinë për t’u transferuar në Arabinë Saudite gjatë verës, por muajt në shkretëtirë në United mund të kenë ndryshuar mendjen e tij.

Newcastle United

Duke folur për Fondin e Investimeve Publike Saudite, ekziston një klub shumë më afër shtëpisë që përfiton nga fuqia financiare e vendit të pasur me naftë. Newcastle ka hapësirë për Sanchon në atë që klubi është ambicioz, në ngritje, në Ligën e Kampionëve dhe shumë më afër shtëpisë së tij.

Magpies tashmë kanë emra si Anthony Gordon, Miguel Almiron dhe Jacob Murphy në zona të gjera, por me Harvey Barnes të lënduar, Eddie Howe mund të tundohet nga një tjetër anësor. Megjithatë, United mund të jetë i rezervuar për të forcuar rivalët e tyre.

Juventus

Një nga ish-shokët e skuadrës së Sanchos mund të jetë duke i hapur rrugën një lëvizjeje në Torino. Paul Pogba aktualisht është i suspenduar nga Juventusi dhe klubi mund të riinvestojë paratë e kursyera në pagat e tij për një lëvizje për Sancho, sipas Calciomercato.

Juventusi ka pak opsione në hapësirat sulmuese dhe është i prirur për të nënshkruar me sulmuesin Sancho. Megjithatë, edhe një herë, paga e Sanchos do të jetë një pengesë në epokën e rregullave të lojës së ndershme financiare.

Tottenham

Spurs kanë bërë një fillim të mirë të sezonit nën drejtimin e Ange Postecoglou dhe aktualisht janë në krye të Ligës Premier. Ata janë një opsion tërheqës për çdo lojtar dhe mund të kenë shumë përparësi, me Manor Solomon jashtë i lënduar pasi iu nënshtrua një operacioni në një lëndim në gju dhe Ivan Perisic një mungesë afatgjatë me një lëndim të ligamentit të kryqëzuar.

Tottenhami ishte i lidhur me Sanchon gjatë verës përpara se të vendosnin të shpenzonin 50 milionë euro për Brennan Johnson.