Nënshkrimi i verës së Real Madridit, Arda Guler, mund të jetë në prag të debutimit të tij këtë fundjavë kundër Sevillas dhe mund të jenë hapat e parë të ndoshta lojtarit më të madh ndonjëherë – sipas një prej trajnerëve të tij të të rinjve.

Ish-trajneri i të rinjve të Genclerbirligit, Erol Tokgozler, punoi me Gulerin në moshën vetëm 13-vjeçare, përpara se Fenerbahçe të trokiste për ta marrë nga Ankaraja në Stamboll. I pashtershëm në lëvdatat e tij për Gulerin, edhe në atë moshë ai po e menaxhonte jetën e tij si brenda dhe jashtë fushës për të optimizuar futbollin e tij.

Ai nuk mund të kishte bërë një pretendim më të madh as për Gulerin, pasi foli për Diario AS.

“Messi është më i madhi që kam parë ndonjëherë dhe Arda ka aftësi të mëdha. Messi tashmë ka arritur gjithçka dhe Arda ende duhet t’i bëjë të gjitha, ai është ende një fëmijë. Por, nëse flasim thjesht për potencialin, Arda ka më shumë potencial se Messi. Edhe pse ai ka ende një rrugë të gjatë për të bërë”, ka thënë fillimisht ai.

“Futbolli i tij është në fazën fillestare, ai duhet të luajë shumë ndeshje që të bëhet lojtari që mund të jetë. Por, siç them unë, potenciali i Ardës është më i mirë se ai i Messit. Vetëm duke folur për potencialin, natyrisht”.

Megjithatë, thjesht përmendja e emrit të Messit do t’i ngrejë shumë veshë. Duke luajtur në Fenerbahce dhe Real Madrid, 18-vjeçari nuk do të jetë i panjohur për presionin. Për sa i përket modelit të lojës së tij, Guler ishte gjithmonë i fokusuar në një emër më pak të paralajmëruar.

“Alex de Souza, legjenda e Fenerbahçes, ishte idhulli i Ardës. Ai shikoi gjithçka që bënte në përpjekje për ta kopjuar atë. Aleksi ishte heroi i Ardës. Ai kurrë nuk më foli për një lojtar tjetër. Ishte gjithmonë: ‘Alex, Alex, Alex’”, ka zbuluar, Tokgozler.

“Aftësia me topin në këmbët e tij. Puna është se topi ishte si një gjymtyrë tjetër, një këmbë e tretë. Ai mund të bënte gjithçka që i vinte në mendje. Dhe më e mira nga të gjitha është se në çdo situatë ai kishte dy, tre, katër ose pesë alternativa, pesë plane të ndryshme. Pozicioni në fushë nuk kishte rëndësi. Ai luan futboll me mendjen e tij. Mbrojtësit menduan kur u përballën me të, si mund ta ndaloj?”.

Si me çdo lojtar, dhe veçanërisht një të ri, do të ketë ende fusha për përmirësim.

“Potenciali i tij është i padyshimtë, çdokush mund ta shohë atë. Ai ka gjithçka për të qenë një lojtar i madh. Mirëpo, ai ka luajtur vetëm 30 apo 40 ndeshje si profesionist, është praktikisht një debutues në futbollin elitar. Kur e stërvita i thashë se duhej të luante lirshëm, pa u fokusuar në mbrojtje. Humbja e lojës nuk kishte rëndësi, gjëja kryesore ishte se lojtari, Arda, u përmirësua dhe u rrit. Tani situata do të jetë ndryshe”, ka vazhduar ai.

Sigurisht që mediave gjithnjë e më të vëmendshme në Madrid duhet pak për të përqendruar objektivin te një lojtar që nuk i përmbush pritshmëritë. Për Guler, koha e tij në Real Madrid do të përcaktohet nga mënyra se si ai i trajton pengesat në përparimin e tij – në Vinicius Junior, Jude Bellingham dhe një grup të rinjsh mbresëlënës në Real Madrid, ai do të ketë shumë shembuj për të ndjekur të paktën.