25.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

Njerëzit me aftësi të kufizuara nuk janë kursyer nga sulmi në Rripin e Gazës

Heba Abu Jazar nuk mund të dëgjojë zhurmën e shpërthimit të bombave, por ajo mund ta ndjejë thellë intensitetin e tyre.

Ajo, së bashku me dy vëllezërit e saj, ka lindur e shurdhër, por madhësia e shpërthimeve të fuqishme mund të shihet dhe ndjehet në dridhjet e dyerve dhe dritareve në shtëpinë e tyre në qytetin jugor Rafah, afër kufiri midis Gazës dhe Egjiptit.

“Kudo në rajonin tonë ka shpërthime. Forca është shumë e dhimbshme, dhe unë mund ta ndjej shtëpinë të dridhet fuqishëm me çdo sulm ajror”, tha ajo.

Jetët e 2.3 milionë banorëve të Rripit të Gazës janë përmbysur plotësisht që kur Izraeli filloi bombardimet e tij të pamëshirshme të territorit të rrethuar më 7 tetor, pas një sulmi të paprecedentë nga Hamasi në postat e ushtrisë dhe qytetet përreth në Izrael, i cili vrau më shumë se 1 mijë e 400 njerëzve.

Që atëherë, rreth 7 mijë e 300 palestinezë janë vrarë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, raporton Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Mijëra ndërtesa në të gjithë Gazën janë shkatërruar dhe më shumë se një milion njerëz janë zhvendosur në territor, i cili është privuar kryesisht nga ilaçet, uji, ushqimi dhe furnizimet e tjera bazë me urdhër të qeverisë izraelite.

Qasja në internet është e rrallë disa minuta në ditë që kur Izraeli bombardoi kullën e komunikimit në javën e parë të luftës.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit