14.8 C
Skopje

Mantelbardhët hidhen në protestë, kërkojnë vendime

Autoritetet nuk e kanë përmbushur premtimin e dhënë për punonjësit shëndetësorë, të cilët janë punësuar me kontratë në vepër. Në vend që ata tashmë të punojnë në Klinika me vendim pune, ata dolën sot në protestë. Konkurset nuk janë publikuar deri më tani, për mbi 1 mijë mjekë, infermierë dhe teknikë do të vazhdojnë të punojnë pa kontrata, pa sigurime shëndetësore, pa kontribute pensionale dhe vetëm me paga minimale.

“Ne presim që kjo të zgjidhet, kanë kohë deri të premten”. Nëse jo, ne si sindikatë kemi një ekip prej 50 avokatësh, ku të gjithë këta persona do të bëjnë padi për jetën e kaluar të punës që kanë pasur në këto institucione shëndetësore dhe ne thjesht do të kërkojmë drejtësi përmes gjykatës”, tha Bobi Bojçevski – Sindikata e të punësuarave shëndetësor.

Sindikata kujton se në kohët e vështira për shëndetësinë, gjatë pandemisë, këta persona ishin në vijën e parë. Tashmë, siç shtojnë disa prej tyre, janë të detyruar të kërkojnë punë jashtë vendit ose në shëndetësi private.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit