10.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024

Kurti: Kosova është e përkushtuar për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë dhe për njohje reciproke

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një konferencë për media tha se Kosova është e përkushtuar për normalizim të mardhënieve me Serbinë dhe për njohje reciproke.

Kurti tha se me 27 shkurt në Bruksel kanë pranuar marrëveshjen bazike dhe aneksin e zbatimit në Ohër me 18 mars me 12 pikat.

“Por në dya rastet pala serbe përkatësisht presidenti i Serbisë ka refuzuar që ta nënshkruajë marrëveshjen, ndonëse ka thënë që e pranon marrëveshjen dhe është dakord me tekstin e saj”, tha Kurti.

Tutje, kryeministri Kurti tha se nënshkrimin e procesit e ka ofruar edhe në samitin e Tiranës.

Sipas tij Samiti i këshillit Evropian është ngjarja dhe vendi ku do të duhej të ndodhte nënshkrimi por Serbia refuzojë sërish nënshkrimin.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit