13.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

Ja si mund të shkëmbeni numra vetëm duke prekur iPhone me njëri-tjetrin

Herën tjetër që jeni në një event apo darkë, mund të shkëmbeni numrat e telefonit me një koleg apo mik të ri vetëm duke i mbajtur iPhone-ët afër njëri-tjetrit.

Funksioni, i njohur si NameDrop, u bë i disponueshëm kur Apple lëshoi ​​​​iOS 17 në shtator.

NameDrop është më i shpejtë se leximi i numrave ose shkëmbimi i telefonave dhe shtypja manuale e informacionit të kontaktit. Plus, nuk duhet të shqetësoheni për gabimin drejtshkrimor të emrit të kontaktit tuaj të ri. Thjesht shkon direkt në telefonin tuaj.

Apple ju lejon të zgjidhni se çfarë të ndani me dikë kur përdorni NameDrop , në mënyrë që të mos zbuloni aksidentalisht informacione të ndjeshme që mund të keni ruajtur në telefonin tuaj, si adresa e shtëpisë.

Megjithatë, e keqja është se nuk mund të ndani emailin dhe numrin e telefonit në të njëjtën kohë, dhe mund të bëni NameDrop vetëm një herë midis dy telefonave, nëse nuk e fshini kontaktin dhe filloni nga e para.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit