18.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

Iotova: Maqedonia e Veriut do të ndahet nga paketa me Shqipërinë nëse nuk zbaton ndryshimet kushtetuese

“Që nga viti 2017, që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë, e deri më tani, vendi ynë ka ndërmarrë hapa shumë konkretë për të ndihmuar fqinjët. Që në vitin 2019, presidenti Rumen Radev prezantoi tezën për ndryshim imperativ të Kushtetutës dhe njohjen e të drejtave të bullgarëve në dialogun me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Teksti për ndryshim është gati, është dhënë për shqyrtim, por nuk ka vullnet politik dhe as publik që të kalojë nëpër komisione dhe sallë plenare”, tha Iotova në fjalën e saj.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit