14.8 C
Skopje

Grkovska: Rastet e PSP-së mund të përfundojnë me efektivitet

Si një bombë e tetë viteve më parë nga Zoran Zaev, ashtu shpërtheu lajmi se Sasho Mijalkov lirohet nga akuzat për rastin “Target-Fortesa”. Është rasti për të cilën u themelua Prokuroria Speciale Publike. Shpërtheu edhe rasti “Fortesa”, ndërsa njeriu i parë i ish-DSK-së së atëhershme ka mbetur i padëmtuar.

Por zëvendëskryeministrja për Politika dhe Qeverisje të mirë, Sllavica Grkovska është ende optimiste se rastet e PSP-së mund të përfundojnë me efektivitet.

Ish-prokurorja speciale publike Lençe Ristovska dje me keqardhje tha se nuk do të ketë zgjidhje penalo-juridike për këtë rast. Duke përsëritur se nuk do të ketë asnjë përgjegjësi për përgjimet e paligjshme në vend. Sipas prokurores, parashkrimi është pasojë e drejtpërdrejtë e ndryshimeve në kodin penal.

I pyetur se si e sheh Komisioni Evropian këtë çështje, ambasadori evropian David Geer tha se KE ka shprehur shqetësimin për implikimet që mund të lindin nga parimi i mosndëshkimit që rrjedh nga këto ndryshime.

Ndryshe, Gjykata Penale e ndërpreu ndjekjen penale për rastin “Target-Fortesa”, konkretisht për përgjimin masiv të qytetarëve për të cilin akuzoheshin Sasho Mijalkov, Goran Gruevski, Nadica Nikoliq, Vlladimir Varelov, Marijan Shumulikovski dhe Vasil Isakovski./Telegrafi/

 

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit