14.8 C
Skopje

Dy bombardues strategjikë rusë fluturuan afër Alaskës së ShBA-së

Dy avionë bombardues strategjikë rusë Tu-95MC fluturuan mbi ujërat neutrale pranë territorit amerikan të Alaskës, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Fluturimet mbi detet Bering dhe Chukchi, të cilat nuk janë në pronësi të asnjë vendi, zgjatën nëntë orë, tha Ministria e Mbrojtjes.

Bombarduesit u shoqëruan nga avionët luftarakë Su-30SM, shtoi ministria.

“Fluturimi u krye në përputhje të rreptë me rregullat ndërkombëtare për përdorimin e hapësirës ajrore”, tha gjenerallejtënant Sergei Kobylash, komandant rus i aviacionit me rreze të gjatë.

“Pilotët e aviacionit me rreze të gjatë fluturojnë rregullisht mbi ujërat neutrale të Arktikut, Atlantikut të Veriut, Detit të Zi, Detit Baltik dhe Oqeanit Paqësor”, shtoi ai.

Rusia zhvillon shpesh stërvitje pranë territorit të NATO-s, por këmbëngul se ajo qëndron në hapësirën ajrore ndërkombëtare dhe nuk shkel kurrë atë të vendeve të tjera.

Disa anëtarë të NATO-s kryejnë gjithashtu misione pranë territorit rus. /SkyNews/

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit