15.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

Cilat ushqime përmirësojnë përqendrimin dhe humorin?

Ka disa zakone të shëndetshme që mund t’i përfshijmë në rutinën tonë të përditshme për të mbajtur nën kontroll shëndetin tonë kognitiv dhe nivelet e ankthit të ulëta. Megjithatë, një nga gjërat më të rëndësishme për t’u marrë parasysh është dieta.

Shumë ushqime mund të ndikojnë në shëndetin e trurit me kalimin e kohës, dhe disa prej tyre mund të përmirësojnë kujtesën, disponimin dhe madje edhe përqendrimin.

Nutricionistja Mary Sabat dhe psikologia dhe dietologia Dr. Ellen Albertson zbuluan se cilat ushqime janë të përfshira.

Peshku i yndyrshëm
Peshku i yndyrshëm nuk është vetëm një shtesë e shijshme e pjatave të ndryshme, por edhe një nga burimet më të shëndetshme të proteinave.

“Peshqit yndyrorë, si salmoni, skumbri, trofta dhe sardelet, janë burime të pasura të acideve yndyrore omega-3, veçanërisht EPA (acidi eicosapentaenoic) dhe DHA (acidi docosahexaenoic), të cilat janë thelbësore për shëndetin dhe funksionin e trurit”, thotë ai. Sabbath për SheFinds.

Si fillim, këto acide yndyrore mund të luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e kujtesës sonë.

“Acidet yndyrore omega-3, veçanërisht DHA, luajnë një rol kyç në ruajtjen e strukturës dhe funksionit të qelizave të trurit. Ato janë pjesë të membranave qelizore, duke përfshirë ato në neuronet e trurit. “Marrja adekuate e DHA është e lidhur me përmirësimin e funksionit njohës, duke përfshirë kujtesën”, pohon dietologu.

Ajo vëren se acidet yndyrore omega-3 janë gjithashtu të njohur për efektet e tyre anti-inflamatore dhe ndihmojnë në rregullimin e funksionit të neurotransmetuesve në tru. Përveç kësaj, Sabat shton se disa studime sugjerojnë se plotësimi me acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojë në reduktimin e simptomave të ankthit dhe nxitjen e ndjenjës së qetësisë.

Ushqime të shëndetshme për zorrët
Është e rëndësishme të kujtojmë rolin që zorra jonë mund të luajë në shëndetin tonë të përgjithshëm, duke përfshirë shëndetin e trurit.

Shtimi i ushqimeve të shëndetshme për zorrët në dietën tonë mund të bëjë mrekulli për shëndetin tonë mendor dhe funksionin njohës, vëren Dr. Ellen.

“Ushqimet probiotike, si kosi, kefiri, lakra turshi dhe kombucha, dhe ushqimet prebiotike, si bishtajoret, drithërat, bananet dhe farat e lirit, përmirësojnë shëndetin e mikrobiomës së zorrëve dhe trurit, duke përfshirë hipokampusin, qendrën e të mësuarit dhe kujtesa”, shpjegon doktor Albertson.

Nëse nuk kujdesemi për shëndetin e zorrëve, kjo mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin tonë.

“Përmirësimi i shëndetit të zorrëve me këto ushqime mund të përmirësojë edhe shëndetin tuaj mendor”, thotë psikologia.

Ajo shton se ushqimet e pasura me flavonoid, luteolin, mund të ndihmojnë në përmirësimin e përqendrimit duke reduktuar stresin oksidativ dhe inflamacionin në tru. Selino, brokoli, specat jeshil, trumza, karotat dhe angjinaret janë opsione të shkëlqyera.

“Ndërsa shtimi i ushqimeve të shëndetshme për trurin në dietën tuaj është një ide e shkëlqyeshme, faktorët e përgjithshëm të stilit të jetës si aktiviteti i rregullt fizik, gjumi adekuat dhe menaxhimi i stresit luajnë gjithashtu një rol kyç në ruajtjen e funksionit optimal të trurit dhe mirëqenies emocionale.” , përfundon Sabat. .

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit