15.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

Facebook mund të ketë “përdorur” telefonin tuaj pa e ditur ju: Dokumentet zbulojnë skandalin e ri të Zuckerberg

Një grup i ri dokumentesh të pavulosura të lëshuara nga një gjykatë federale në Kaliforni zbuloi se Facebook ka përgjuar aktivitetin e përdoruesve në Snapchat, YouTube dhe Amazon.

Me emrin e koduar Project Ghostbuster, kompania në pronësi të Mark Zuckerberg përgjoi dhe deshifroi trafikun e rrjetit të njerëzve që përdornin Snapchat.

Dokumentet, të cilat janë pjesë e një procesi gjyqësor midis konsumatorëve dhe Metës, tregojnë se kompania ka analizuar trafikun e rrjetit të përdoruesve që ndërveprojnë me konkurrentët e Facebook.

Për të anashkaluar enkriptimin e kaluar të përdorur nga shërbime të tilla si Snapchat, Facebook ka zhvilluar teknologji të veçantë për të parë se çfarë po bëjnë përdoruesit në platforma të tjera.

Në një email të brendshëm të datës 9 qershor 2016, CEO i Facebook Mark Zuckerberg tha:

“Kur dikush do të bënte një pyetje në lidhje me Snapchat, përgjigjja ishte zakonisht “po” sepse trafiku i tyre është i koduar, ne nuk kemi analitikë mbi to. Duke pasur parasysh se sa shpejt po rriten, duket e rëndësishme të gjesh një mënyrë të re për të marrë analiza të sakta rreth tyre. Ndoshta duhet të bëjmë panele ose të shkruajmë softuer të personalizuar. Ne duhet të kuptojmë se si ta bëjmë këtë.”

Pasi Zuckerberg dërgoi emailin, zhvilluesit në kompani sugjeruan përdorimin e Onavo, një shërbim i ngjashëm me VPN që Facebook e bleu në 2013. Një muaj më vonë, ekipi që punonte në Onavo doli me një zgjidhje që përfshinte instalimin e një “kit” në pajisjet Android dhe iOS.

Në një email tjetër, Facebook tha se teknika, e cila në thelb është një sulm njeri në mes (lexo: përdoruesi), na lejon të lexojmë atë që normalisht do të ishte trafik i koduar kur ne mund të masim përdorimin e aplikacionit.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Facebook më vonë zgjeroi programin “peeking” në YouTube dhe Amazon.

Njësia e Metës, Onavo, nuk është e re për polemika. Ekipi ka një histori të përdorimit të teknikave të ndryshme për të mbledhur të dhënat e përdoruesve.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit