10.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024

Biden merr mbështetje në kërkesat për Ukrainën

Një sondazh dyditor i organizuar në SHBA ka gjetur se 41 për qind e amerikanëve mbështesin dërgimin e armëve në Ukrainë në luftën kundër Rusisë.

Kjo krahasuar me 32 për qind që ishin kundër – pjesa tjetër ishin të pasigurt ose refuzuan të japin mendim.

Sondazhi i kryer nga Ipsos dhe Reuters në muajin tetor, zbuloi se mbështetja për armët ishte më e fortë mes demokratëve sesa republikanëve.

Rreth 1006 të rritur amerikanë u morën në pyetje për sondazhin, raporton skynews.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se po mbarojnë fondet për ndihmën ushtarake të destinuara për Ukrainën, pasi Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga republikanët dhe Senati i dominuar nga demokratët, nuk po arrijnë marrëveshje.

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden kërkoi sërish rreth 60 miliardë dollarë (55.3 miliardë euro) për Kievin dhe 40 miliardë dollarë shtesë (37 miliardë euro) për Izraelin. /Telegrafi/

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit