26.8 C
Skopje
Tuesday, May 21, 2024

Belgjika në kërkim të sulmuesit që i vrau mbrëmë dy shtetas suedezë

Belgjika është duke kërkuar këtë të martë për një person të armatosur që vrau dy shtetas suedezë dhe plagosi një person të tretë të hënën në Bruksel, këtë akt kryeministri Alexander De Croo e quajti një sulm brutal terrorist.

Vendi ka ngritur alarmin e sigurisë në kryeqytetin e tij në nivelin më të lartë, me praninë e shtuar të policisë, veçanërisht për njerëzit dhe institucionet suedeze, dhe paralajmëroi publikun që të jetë tepër vigjilent dhe të shmangë udhëtimet e panevojshme.

“Mbrëmë tre persona u nisën për atë që supozohej të ishte një festë e mrekullueshme futbolli. Dy prej tyre humbën jetën në një sulm brutal terrorist”, tha De Croo në një konferencë shtypi.

“Autori synoi veçanërisht mbështetësit suedezë që ishin në Bruksel për të ndjekur një ndeshje futbolli të Djajve të Kuq. Dy bashkatdhetarë suedezë vdiqën. Një person i tretë po shërohet nga plagët e rënda,” tha De Croo.

Belgjika po priste Suedinë në një ndeshje kualifikuese për Euro 2024 të hënën në mbrëmje. Ndeshja u ndërpre në pjesën e parë.

Një burrë, i cili e identifikoi veten si anëtar i Shtetit Islamik, mori përgjegjësinë në një video të postuar në internet.

Ministri belg i Drejtësisë, Vincent Van Quickenborne, tha në konferencën për shtyp se i dyshuari ishte një burrë tunizian 45-vjeçar, i cili kërkoi azil në Belgjikë në nëntor të vitit 2019 dhe ishte i njohur për policinë për kontrabandën e njerëzve dhe qëndrimin e paligjshëm në Belgjikë.

Policia është ende në kërkim të tij. Belgjika ka rritur praninë e policisë në Bruksel, veçanërisht rreth vendeve të lidhura me komunitetin suedez. Autoritetet thonë se autori i ka zgjedhur viktimat e tij për shkak të kombësisë së tyre.


Dy tifozë suedez të vrarë nga sulmi terrorist në Belgjikë

Dy suedezë u qëlluan dhe një tjetër u plagos pasi një person i armatosur i sulmoi në Belgjikë të hënën në mbrëmje.

Suedezët udhëtuan për në Bruksel, kryeqytetin e Belgjikës, për të marrë pjesë në ndeshjen kualifikuese të futbollit Belgjikë-Suedi për Euro 2024.

Sipas “BBC”, e cila citon një zëdhënës të prokurorit federal të Belgjikës, një video e publikuar në mediat sociale shfaq një burrë që pretendohet se ishte sulmuesi, përcjellë KosovaPress.

Sulmi ndodhi rreth orës 19:00 me orën e Belgjikës dhe personi i armatosur raportohet se është ende i lirë.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit