4.8 C
Skopje

ASH: Vendosja e kryqit provokim, Kasami të jap përgjegjësi

Nga Aleanca për Shqiptarët kanë reaguar në lidhje me vendosjen e kryqit në kishën “Shën Naumi i Ohrit – Çudibërësi” në Kodër të Diellit, përcjell TV21. Nga kjo parti thonë se kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami duhet të mbaj përgjegjësi.

“Vendosja e Kryqit 15 metra të lartë në Kodrën e diellit në një vend turistik , në pragun e sezonit turistik përbën provokim dhe polarizim krejtsisht të panevojshëm. Një Kryqëzimi i vendeve të tilla na e rikujton kohën e regjimit të Gruevskit dhe fushatën tij për të nxitur urrejtje ndërfetare dhe ndëretnike, kohë më parë e cila krijoj ndarje dhe tendencë për të ortodoksuar vendin në masë të madhe, duka ra ndesh me diversitetin kulturor, etnik dhe fetar ne vendin tonë. Kërkojmë nga Komuna e Tetovës dhe Billall Kasami si dhe shefi i Inspektoriatit Sedat Supejmani të mbajë përgjegjësi për këtë skandal, njeherit të japë përgjigje se ky kryq i vendosur a ka leje nga Komuna e Tetovës, nëse nuk ka të përgjigjet përse i njejti është lejuar të ndërtohet nga inskpektoriati i Komunës së Tetovës, dhe përse nuk janë ndërprerë punimet deri me tani. Vendosja e këtij Kryqi në qendër skijimi dhe përballë villave ku 80% e pronarëve janë shqiptar përbën provokim të patolerueshëm edhe më të madh. Në Kodrën e Diellit ka edhe Kishë të vendosur në kompleksin e Manastirit dhe një Xhami, dhe çdo objket tjetër apo simbol i fetar, është i panevojshëm dhe vetëm mund të shërbej si provokim ndër fetar dhe ndër etnik”, thonë nga ASH.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit