19.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

(VIDEO) Partia Demokratike Turke i bashkohet “Frontit Evropian”

“Jam i bindur se do të fitojmë edhe në Gostivar”. Kështu deklaroi kryetari i Partisë Demokratike Turke, Bejxhan Iljaz, pasi nënshkroi marrëvshjen për bashkëpunim dhe ju bashkua “Frontit Evropian” të Ali Ahmetit. Iljaz në përgjigjen e tij se përse ka vendosur t’i bashkohet këtij koalicioni, deklaroi se partia turke do të ketë pozicionet më të mira në historinë e vet.

Të dy kryetarët përsëritën se bashkëpunimi i tyre nuk do të jetë vetëm në këto zgjedhje, por do të vazhdoj edhe për zgjedhjet lokale.

Emine Ismaili /SHENJA/

 

Bejxhan Iljaz, kryetar i Partisë Demorkatike Turke

“Në periudhën kisha disa, konkretisht disa takime me subjektet tjera politike dhe propozimi i këtij Fronti ose shtrirja e dorës e zotëri Ahmetit, na u duk se është më e sinqerta…Nuk është me rëndësi marrëveshja ose pozita, sepse po bisedohet shumë për pozita, por mund të them se si parti i kemi pozitat më të mira në histori”.

Ndërkaq, i pyetur që ta komentoj deklaratën e Ziadin Selës nga ASH, që vijat e kuqe për të janë 5 deputet si kusht që t’i bashkohen koalicionit Fronti Evropian, Ahmeti u përgjigj se nuk bëhet fjalë për numra, por për vizione e ardhmëri.

Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së

“Për gjëra të vogla, projekte të mëdha, ne asnjëherë as nuk i cenojmë as nuk i lëndojmë, kështu që nuk bëhet fjalë për numra, por bëhet fjalë për filozofi, për vizione dhe për ardhmëri”.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit