26.8 C
Skopje
Tuesday, May 21, 2024

Varhelyi për Maqedoninë: Ndryshimet kushtetuese janë të rëndësishme, na shqetëson numri i madh i rasteve me korrupsion

Komisioneri evropian për zgjerim Oliver Varhelyi, sot theksoi se Maqedonia duhet t’i bëjë reformat në sektorët e përmendur si të dobët në raportin e ri.

Ai thotë se liderët evropianë janë më së shumti të shqetësuar për nivelin e lartë të korrupsionit, por është i vendosur se nuk do të ketë përparim në integrimet evropiane pa ndryshimet kushtetuese.

“Qëllimi ynë është të hapim klasterin e parë para fundit të vitit me Shqipërinë. Për Maqedoninë e Veriut, autoritetet thonë publikisht se janë të gatshme për përparim drejt rrugës evropiane dhe tani që procesi i anëtarësimit ka kaluar, procesi i reformave drejt BE-së duhet të përshpejtohet”.

“Numri i madh i rasteve të korrupsionit është diçka shqetësuese. Duke trajtuar korrupsionin, duhet të arrihet një rezultat i mirë në hetimet dhe gjykimin e korrupsionit të lartë. Është e një rëndësie vendimtare. Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme, të gjitha partitë duhet të japin mbështetjen e tyre. Është një vendim i Maqedonisë së Veriut, por do të forcojë të drejtat themelore”, tha Oliver Varhelyi sot në Bruksel.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit