11.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

UNICEF për luftën në Gaza: Mbi 600 mijë fëmijë janë në kushte ekstreme

Rafah është “varur në buzë të një gremine” dhe ata që kanë mbetur në qytetin jugor të Gazës, duke përfshirë 600,000 fëmijë, janë më të rrezikuarit dhe jetojnë në kushte “ekstreme”, sipas një zyrtari të Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët në Rafah.

“Ata po jetojnë në kushte shumë të vështira nën tenda, goma të improvizuara, në kushte sanitare tronditëse sepse këtu nuk ka një sistem efektiv të kanalizimit,” tha Hamish Young, koordinatori i lartë i urgjencës i UNICEF-it për Gazën.

Ndërsa shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të mërkurën se spitaleve në Gazën jugore kanë mbetur vetëm tre ditë karburant , “që do të thotë se shërbimet së shpejti mund të ndalen”.

Nëse gjeneratorët ndalojnë së punuari, pacientët me ventilatorë dhe fëmijët që mbështeten në inkubatorë janë në rrezik për jetën.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit