20.8 C
Skopje
Tuesday, June 18, 2024

Uluni në dhimbje ose hiqeni atë në një dietë me fruta.

 

Nëse keni të bëni me inflamacion i cili ka të bëjë me një “FLAM FL” brenda së pari duhet të kuptoni se çfarë do të shkaktonte djegie brenda trupit tuaj në radhë të parë.

Trupi juaj është i përflakur nëse jo nga një dëmtim sepse vetë sistemi që do të merret me acide që është ai që shkakton djegien është sistemi juaj limfatik. Sistemi juaj limfatik është sistemi më i madh me bazë lëngu në trupin tuaj. It’sshtë sistemi i kanalizimit të trupit tuaj. Kur sistemi juaj i kanalizimit bllokohet dhe ngec në hapësira përreth qelizave në trupin tuaj dhe këto acide nuk dalin atëherë acidet do të djegin indet tuaja duke shkaktuar inflamacion.

Pse acidet dhe mukusit dhe mbetjet metabolike bllokohen rreth qelizave në trup dhe nuk largohen? Sepse kimia që është e huaj për trupin e njeriut që hyn në të është prodhimin e hirit acid nga ushqime me shumë proteina. Acidet jo vetëm bllokojnë rrjedhën e energjisë për rrjedhën e limfës, por gjithashtu dëmtojnë organet eliminative që i heqin ato. Nëse veshkat nuk filtrohen, lëkura nuk djersitet siç duhet dhe koha e tranzitit të zorrëve nuk është në ritëm, atëherë nuk dalin acide, toksina, mukus dhe mbetje metabolike, trupi nuk mund të rigjenerohet vetë dhe ju vazhdoni të merren me inflamacion derisa të nxirrni plehrat që e shkaktojnë atë.

Tani që kemi kuptuar që proteinat që gjenden në drithëra, fasule, vezë, qumështore, mish, arra dhe ushqime me niseshte janë hiri acid që formon kur hiqni këto ushqime nga dieta juaj, pastroni organet eliminative nga detoksifikimi dhe merrni një proteinë të ulët dieta e gjallë e gjallë e papërpunuar me bazën e frutave dhe filloni të filtroni acidet, do të përjetoni dhimbje të dorës së parë dhe simptomat tuaja në lidhje me zhdukjen e inflamacionit.

Fruti është i ulët në proteina dhe i lartë në alkalitet dhe madje edhe acidet e frutave shndërrohen në alkali kur konsumohen dhe hidratimi dhe Elektrolitet ndihmojnë trupin të tërheqë acidet dhe ndihmojnë sistemin limfatik të thahet, në mënyrë që acidet të dalin për shkak të vetive astringjente të frutave . Fruti duke qenë astringent mund të ekspozojë dhimbjen por frutat e konsumuar nuk krijojnë acidozë.

Ju duhet energji dhe hidratim për të lëvizur sistemin limfatik dhe keni nevojë për vetitë pastruese astringjente të frutave për të pastruar filtrat në veshka në mënyrë që të mund të filtroni acidet nga trupi.

Ju nuk keni nevojë për karbohidrate, yndyrna dhe proteina, të cilat në radhë të parë duhet të ceken si karbon, acide yndyrore dhe aminoacide, ajo që ju nevojitet kryesisht është hidratimi, energjia dhe kimia e domosdoshme të yndyrnave për trupin dhe frutat kanë acide yndyrore, karboni (sheqerna të thjeshtë) dhe aminoacidet për të cilat trupi ka nevojë.

Frutat janë thelbësore për rigjenerimin kur jemi akoma në nivelin e dietës pasi njerëzit për shkak të nivelit të degjenerimit që kanë të bëjnë me njerëzit nuk është e mençur të hidhesh në agjërim agresiv para se të hapësh veshkat dhe të pastrosh zorrët me ushqimet më ngadalë Shkalla e detoksit në mënyrë që të mos e mbingarkoni trupin duke lëvizur limfën shpejt dhe duke mos e hequr atë në mënyrë efektive për shkak të veshkave / veshkave të dobëta, një tiroide e ngadaltë që nën aktivizimin e metabolizmit që ndihmon trupin me nxehtësi për të djersitur limfën nga lëkura. Kjo është arsyeja pse dieta e frutave duhet të miratohet së pari para agjërimit, në mënyrë që të mund të pastroni, hidratoni dhe aktivizoni sistemin endokrin të cilin dihet se e bëjnë frutat, si dhe botanikët bimorë.

Kalimi në një dietë me fruta dhe jepini vetes të paktën 30-60 ditë nëse nuk jeni në këmbën tuaj të fundit që po vdes dhe është i shtrirë në shtrat dhe miratoni së pari një dietë me bazë të lartë bimore me proteina të ulëta para një diete me të gjitha frutat për detoksifikim rigjenerues dhe kur të arrini një dietë me të gjitha frutat mund t’ju duhet të ndihmoni organet tuaja me barëra gjithashtu në mënyrë që të hapni dyert dhe kur acidet të dalin dhimbja zhduket dhe nuk ka fruta më afektive se heqja e pezmatimit, frutave të pjekura, të freskëta dhe organike , manaferrat dhe pjeprat.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit