3.8 C
Skopje

Shqipëria sjell Kosovën në fokus të Këshillit të Sigurimit

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, ka kryesuar takimin e posaçëm të formatit Arria të Këshillit të Sigurimit, ku me ftesën e Shqipërisë, Kosova përmes presidentes Vjosa Osmani ka mbajtur fjalën në tryezën më të lartë vendimmarrëse në botë.

Hasani theksoi se dhuna seksuale e lidhur me konfliktin është një krim lufte dhe mbetet një sfidë thelbësore e sigurisë globale, teksa nënvizoi se bota mund të mësojë shumë nga Kosova lidhur me këtë çështje.

“Vijmë nga një rajon (Ballkani Perëndimor) që në një të kaluar jo shumë të largët, ka qenë skenë e konflikteve të mëdha dhe vuajtjeve të shumta njerëzore, një realitet i zymtë që u pasqyrua dhe në raportimet e takimit të sotëm. Dhuna seksuale e shkaktuar nga konflikti përbën një shkelje të rëndë të vlerave të përbashkëta humane dhe nuk duhet, dhe nuk do të tolerohet si një nënprodukt i pashmangshëm i luftës. Përhapja marramendëse e akteve të tilla të neveritshme, ku vetëm në Kosovë numërohen mbi 20,000 gra dhe vajza që kanë duruar dhunën seksuale, ka lënë plagë të thella. Të patrajtuara në kohë, këto plagë kanë potencialin të pengojnë përpjekjet e rimëkëmbjes dhe rivendosjes së paqes dhe sigurisë së qëndrueshme. Për këto arsye bindëse, Shqipëria mbetet e palëkundur në angazhimin e saj për të mbrojtur dhe siguruar që zërat e të mbijetuarve të dëgjohen, që autorët të vihen para përgjegjësisë dhe, në fund të fundit, që drejtësia të shërbejë si themeli mbi të cilin ne mund të ndërtojmë një paqe të qëndrueshme, me kalimin e kohës”, tha ai.

Kryediplomati shqiptar në fjalën e tij, gjithashtu u ndal tek vajzat e gratë e rrëmbyera nga terroristët e Hamasit, të cilat po mbahen diku në Gaza në kushte të tmerrshme.
“Ne duhet të mendojmë edhe për ato gra të pafajshme që janë rrëmbyer nga terroristët e Hamasit dhe po mbahen diku në Gaza, në kushte të tmerrshme. Ne bëjmë thirrje për lirimin e tyre të menjëhershëm dhe pa kushte”, vijoi ai.
Derisa tha se dhuna seksuale vazhdon të përdoret si një taktikë lufte dhe terrori, ai shtoi se mosndëshkimi përjetëson kulturën e dhunës dhe minon përpjekjet për ta çrrënjosur atë.

“Duhet t’i japim përparësi parandalimit dhe llogaridhënies. Dhuna seksuale e shkaktuar nga konflikti është e parandalueshme dhe e dënueshme! Ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis mosndëshkimit dhe ekzistencës këmbëngulëse të dhunës seksuale të shkaktuar nga konflikti. Sigurimi i llogaridhënies dhe dhënia fund e mosndëshkimit për shkeljet dhe abuzimet, duhet të jetë një prioritet për të gjithë ne, brenda dhe jashtë Këshillit.

Mesazhi duhet të jetë i qartë: Nuk do ti shpëtojë drejtësisë, askush, që ka promovuar, përdorur ose ka në plan të përdorë dhunën seksuale si taktikë lufte”, tha ai.

Në takimin për “Parandalimin dhe reagimin ndaj dhunës seksuale të shkaktuar nga konfliktet”, ka folur edhe presidentja Vjosa Osmani, ku potencoi rastin e Kosovës, teksa vuri theksin në rëndësinë e llogaridhënies.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit