26.8 C
Skopje
Tuesday, May 21, 2024

Rusia tërhiqet zyrtarisht nga traktati i sigurisë i pas Luftës së Ftohtë

Në shenjë të rritjes së mëtejshme të tensioneve midis Rusisë dhe NATO-s, Moska është tërhequr zyrtarisht nga Traktati për Forcat e Armatosura Konvencionale në Evropë.

Traktati i vitit 1990, i negociuar dhe i përfunduar në fund të Luftës së Ftohtë, ishte krijuar për të de-përshkallëzuar konfliktet e mundshme Lindje-Perëndim. Ai vendosi kufizime në armatime për të ruajtur ekuilibrin ushtarak midis NATO-s dhe vendeve të atëhershme të Traktatit të Varshavës.

Tërheqja formale është një lëvizje simbolike, pasi Rusia e kishte pezulluar pjesëmarrjen e saj në traktat në vitin 2007 dhe ndaloi pjesëmarrjen aktive në 2015.

Vladimir Putin nënshkroi një dekret për denoncimin e paktit në maj 2023, i cili tërhoqi dënimin nga NATO. Gjatë fundjavës, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se marrëdhëniet e Rusisë me SHBA-në ishin nën zero.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit