25.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

Pivovarov: Fotografia e personit në “East Gate” nuk është e qartë

Koordinatori Nacional për Menaxhimin e Kufirit dhe ish-oficeri i zbulimit Vladimir Pivovarov foli për rastin e të shtënave në “East Gate Mall” kur u qëllua Rade Trajkovski – Shtekli dhe një person tjetër, pas së cilës të dy përfunduan në spital.

Lidhur me regjistrimin e publikuar nga MPB, Pivovarov tha se nuk është mjaft i qartë dhe se në procedurën e provës mund të ndodhë që ajo të mos jetë e vlefshme për shkak të cilësisë së dobët.

“Sulmuesi mund të jetë në kufirin e Kosovës për 10 minuta, në kufirin e Serbisë për 20 minuta dhe mund ta kalojë kufirin edhe ilegalisht.
Ka një foto, por identiteti nuk mund të përcaktohet menjëherë. Në këtë situatë kemi një problem tjetër. Cilësia e kamerave të sigurisë në një vend vendoset nga personi që i vendos ato, nuk ka norma të përcaktuara. Unë sugjeroj që shteti të japë miratimet kur vendosen kamerat e sigurisë, që ato të jenë më cilësore. Fotografia nuk është mjaft e qartë për të provuar më vonë në procedurën e provës. Kemi pasur raste kur avokatët kanë hedhur poshtë provat, ku do të thonë se pamjet nuk janë të qarta dhe nuk mund të vërtetohet se ka qenë autori i sulmit, e kështu me radhë. Prandaj duhet të ketë një regjistrim më cilësor”, tha Pivovarov.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit