14.8 C
Skopje

Përveç NATO-s, deklaratat e Trump për ata që nuk paguajnë mjaftueshëm për mbrojtjen “trazojnë” edhe Shtëpinë e Bardhë dhe evropianët

Zyrtarët e lartë perëndimorë kritikuan ish-presidentin Donald Trump të dielën pasi ai theksoi se SHBA mund të mos mbrojë aleatët e NATO-s të cilët nuk po shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen nga një pushtim i mundshëm rus.

“Çdo deklarim se aleatët nuk do të mbrojnë njëri-tjetrin minon të gjithë sigurinë tonë, përfshirë atë të SHBA-së, dhe i vë ushtarët amerikanë dhe evropianë në rrezik të shtuar”, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një deklaratë me shkrim.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit