25.8 C
Skopje
Monday, June 17, 2024

Nisma “Një brez, një rrugë” i ka sjellë botës ndryshime të thella

Çfarë mund t’i sjellë botës një nismë gjatë 10 vjetëve? Forumi i 3-të për Bashkëpunimin Ndërkombëtar “Një brez, një rrugë”, që po zhvillohet në Pekin, u jep njerëzve një rast për të bërë një përgjithësim, thuhet në një koment të Grupit Mediatik të Kinës (CMG).

Në këtë forum marrin pjesë përfaqësues nga mbi 140 vende dhe mbi 30 organizata ndërkombëtare, të cilët kanë ardhur për bashkëpunim dhe për nxitjen e zhvillimit të përbashkët. Forca e madhe tërheqëse e këtij forumi vjen nga ndryshimet konkrete të sjella botës nga nisma “Një brez, një rrugë” gjatë 10 vjetëve të kaluar.

Në Kirgizistan, ekspertët kinezë zgjodhën vështirësinë e furnizimit me ujë të pijshëm të banorëve vendës. Në Emiratet e Bashkuara Arabe, termocentrali i pastër me qymyr, i pari në Lindjen e Mesme, që u ndërtua bashkërisht me Kinën, mund t’i ofrojë Dubait 20 për qind të energjisë elektrike që i nevojitet. Në Kili, qershitë transportohen shpejt nga ferma në destinacion nëpërmjet autostradës nr. 5.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit