25.8 C
Skopje
Monday, June 17, 2024

Nëna e foshnjës 10 dhitëshe nga Prilepi akuzon mjeket për neglizhencë

Pasi rastin e beri publik në rrjetet sociale nëna e foshnjës dhjetëditëshe nga Prilepi, e cila akuzoi mjekët e spitalit të Prilepit se foshnja e sajë ka humbur jetën shkaku i neglizhencës së tyre, Inspektorati Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor do të bëjë inspektim të jashtëzakonshëm.

Nga ajo që shpërndau në rrjetet sociale nëna e foshnjës, dhe që ngjalli reagime të shumta në publik, ajo akuzon se asnjë nga mjekët nuk kishte një përgjigje se si një foshnje e lindur me shëndet të plotë mori Sepsë.

“Arritëm në Klinikën e Sëmundjeve të Fëmijëve dhe foshnja u shtrua menjëherë në terapi intensive. Shkova në shtëpi me duar bosh. Ditën e shtrirjes në spital më thanë se ishte infeksion dhe pas dy ditësh analiza, thanë se fëmija kishte Sepsë të rëndë dhe se ashtu ishte sjellë nga Spitali i Prilepit. Fëmija im u trajtua në Klinikën e Shkupit për një javë, por fatkeqësisht nuk arriti ta kapërcejë sëmundjen e trashëguar nga pakujdesia e infermierëve dhe mjekëve”, shkruan mes tjerash nëna e foshnjës së ndjerë.

Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti bëri të ditur se Inspektorati Sanitar dhe Shëndetësor do të bëjë inspektim të jashtëzakonshëm në spitalin e Prilepit.
“Inspektorati Sanitar iniciova sot që të ketë kontroll në Prilep menjëherë dhe gjithashtu edhe një komision nga ana e eksperteve do të shkoje atje, nuk do të flasim asgjë përmendësh, kur do të vinë raportet e kompletuara nga ana e inspektorëve dhe eksperteve do të shpërndajmë informata me mediumet”, deklaroi Fatmir Mexhiti, ministër i Shëndetësisë.

Nga spitalin e Prilepit një ditë më parë thanë se foshnja ka pasur vështirësi në frymëmarrje, mjekët i kanë bërë analizat e gjakut dhe i është caktuar terapi e dyfishtë me antibiotikë, por pas konsultimit me mjekun nga Klinika e Sëmundjeve të Fëmijëve është transportuar në Shkup. Ndërkohë, nga Klinika e Fëmijëve në Shkup thanë se foshnja është sjellë nga spitali i Prilepit në gjendje jashtëzakonisht të rëndë shëndetësore. /Alsat.mk

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit