12.8 C
Skopje
Wednesday, April 24, 2024

Ndërron jetë ylli i filmit “Rocky”, Burt Young

Burt Young, i njohur për rolin e tij si Paulie Pennino në filmi “Rocky”, ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare më 8 tetor në Los Angeles.

Vdekja e yllit të nominuar për “Oscar” u konfirmua nga vajza e tij, Anne Morea Steingieser, për New York Times.

Megjithatë, shkaku i saktë i vdekjes së tij ende nuk është zbuluar.

Young pati një karrierë të gjatë dhe të suksesshme në Hollywood dhe luajti në mbi 160 projekte filmike dhe televizive, shkruan DailyMail.

Përpara se të hidhej para kamerës, Burt shërbeu veçanërisht me Trupat Detare të Shteteve të Bashkuara nga 1957 deri në 1959.

Një nga rolet e tij të para ishte në vitin 1969 kur ai luajti në serialin televiziv të quajtur “The Doctors”, ku ai luajti një rol të pakredituar të një banakieri, sipas faqes zyrtare të Burtit në IMDB.

Ai është gjithashtu i njohur për punën në filma të tillë si “Chinatown” (1974) – me Jack Nicholson dhe Faye Dunaway – si dhe ‘Once Upon a Time In America” (1984).

Burt – emri i vërtetë i të cilit është Gerald Tommaso DeLouise – lindi më 30 prill 1940 dhe u rrit në Queens, New York.

Gjatë kohës së tij në Trupat e Marinës, ai filloi veçanërisht me boksin dhe më vonë pati mundësinë të stërvitej nën menaxherin dhe trajnerin e boksit, Cus D’Amato, sipas afatit.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit