10.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024

Kjo valutë është aktualisht më e suksesshmja në botë

Valuta ra në një rekord të ulët prej 307 rupi kundrejt dollarit në fillim të shtatorit, treguan të dhënat e LSEG.

Që atëherë është rritur mbi 8 për qind për të tregtuar me 275 për dollar sot, duke shënuar kërcimin më të madh midis monedhave të tjera.

Pse u bë kaq e fortë?

Kjo ishte kryesisht për shkak të goditjes së qeverisë ndaj tregtisë së gjerë të paligjshme të dollarëve.

“Rupia pakistaneze ishte performuesi më i mirë në botë këtë muaj pasi masat e qeverisë për të goditur tregtinë e paligjshme të dollarit ndihmuan për të kthyer fatin e saj,” tha një raport i fundit i HDFC.

“Ekspertët vënë në dukje se kjo është një arritje e jashtëzakonshme pasi shumica e monedhave, duke përfshirë bahtin tajlandez dhe atë të Koresë së Jugut, kanë rënë kundrejt dollarit nga spekulimet se normat e interesit në SHBA do të mbeten të larta për më gjatë,” shtoi raporti.

Sipas mediave lokale, Agjencia Federale e Hetimit të Pakistanit ka nisur një bastisje mbarëkombëtare ndaj kompanive të këmbimit valutor të përfshirë në transaksione të paligjshme me dollarë, të cilat përfshinin blerjen dhe shitjen e dollarëve përmes kanaleve joformale pa dokumente.

“Rupia pakistaneze është monedha më e mirë në botë në shtator 2023,” tha për CNBC Tahir Abbas, kreu i kërkimit në brokerimin e letrave me vlerë Arif Habib Limited.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit