12.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024

India planifikon të dërgojë astronautë në Hënë deri në vitin 2040

India planifikon të krijojë stacionin e saj hapësinor deri në vitin 2035 dhe të dërgojë astronautët e saj në Hënë deri në vitin 2040, tha kryeministri Narendra Modi në një takim për të përshkruar planet e vendit për eksplorimin e hapësirës.

Modi tha se bazuar në suksesin e nismave hapësinore të Indisë, duke përfshirë misionet e fundit Chandrayaan-3 dhe Aditya L1, vendi tani duhet të ndjekë qëllime të reja dhe ambicioze, duke përfshirë krijimin e një stacioni hapësinor indian deri në vitin 2035 dhe dërgimin e indianit të parë në hapësirë deri në vitin 2040.

Kabineti qeveritar njoftoi gjithashtu se kryeministri inkurajoi gjithashtu shkencëtarët indianë të punojnë në misione ndërplanetare që do të përfshinin një orbiter për Venusin dhe një tokëzues për Marsin.

Në dhjetor 2018, kryeministri indian Narendra Modi miratoi një mision të quajtur Gaganjaan për të dërguar një ekuipazh kombëtar në orbitë në mënyrë të pavarur. Anija kozmike e drejtuar është duke u zhvilluar nga Organizata Indiane e Kërkimeve Hapësinore.

Pajisja ka një masë prej 8.2 ton, nga të cilat 5.3 ton është kapsula e banueshme. Është projektuar për një ekuipazh prej tre personash dhe është potencialisht i aftë të lidhet me një stacion orbital.

Pajisja do të jetë në gjendje të funksionojë në orbitë në një lartësi prej 400 kilometrash për të paktën tre ditë.

 

 

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit