26.8 C
Skopje
Tuesday, May 21, 2024

“Harrojeni që Qeveria Kurti do të bëjë Asociacion me kompetenca ekzekutive”

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka thënë se Qeveria aktuale e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti nuk do të pranojë assesi themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe me kompetenca ekzekutive.

Ai thotë se si LVV janë pro një Asociacioni të modelit kroat.

“Sikur Asociacioni të mos kishte kompetenca ekzekutive qysh në atë kohë do të ishte kryer. Le të harrojnë të gjithë ata të cilët mendojnë që një lloj i Asociacionit i cili e ka nivelin e tretë dhe ka kompetenca ekzekutive që do ta bëjë Qeveria Kurti”, tha ai.

“Jam i bindur si deputet i Kuvendit, si anëtar i LVV-së, ne si VV kemi shku në aspektin e një Asociacioni të një modeli kroat dhe realisht jemi për atë gjë, nuk pranojmë në asnjë formë një Asociacion që ka kompetenca ekzekutive”, shtoi ai.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit