25.8 C
Skopje
Monday, June 17, 2024

Elon Musk: Unë do t’i jap Wikipedia-s një miliard dollarë nëse ajo ndryshon emrin e saj në…

Elon Musk njoftoi në Twitter se do t’i jepte Wikipedia-s një miliardë dollarë nëse ajo ndryshonte emrin e saj në Dickipedia dhe postimi i tij u “pëlqye” nga më shumë se 115,000 njerëz. Në fakt, Wikipedia shpesh kërkohet për donacione nga njerëz në mbarë botën, pasi faqja ka një ekip vullnetarësh që ndihmojnë në mirëmbajtjen e faqes dhe përkthimin e artikujve të ndryshëm në gjuhë të ndryshme për t’i bërë ato të aksesueshme për të gjithë.

Dickipedia

Njeriu më i pasur në botë është gati t’i japë “Wikipedia” një çek me shumë zero në të, por për këtë ai vendosi një kusht.

“Unë do t’u jap atyre një miliard dollarë nëse ata ndryshojnë emrin e tyre në Dickipedia,” shkroi Musk në platformën X.

Njoftimi erdhi pasi Wikipedia postoi një “screenshot” të bashkëthemeluesit të faqes, Jimmy Wales, duke kërkuar donacione, gjë që nuk u pëlqeu mirë me Musk, i cili vuri në dyshim se pse faqja kërkonte gjithmonë para.

 

“A keni menduar ndonjëherë pse Wikipedia kërkon kaq shumë para?” Sigurisht që nuk është e nevojshme që faqja të funksionojë. Një kopje e të gjithë tekstit mund të futet fjalë për fjalë në një telefon celular. Pra, për çfarë janë paratë? Mendjet kurioze duan ta dinë”, ka shkruar miliarderi.

Kësaj pyetjeje për “Washington Post” i është përgjigjur edhe Samantha Lien, zëdhënëse e “Wikipedia”.

Ata gjithmonë duan të plotësojnë fondin e tyre

“Bazuar në Bordin e Administrimit të Wikipedia-s, rezerva jonë është në shumën e llogaritjes së funksionimit të një viti. Nëse ka rrethana që ndikojnë në aftësinë tonë për të mbledhur ato fonde gjatë asaj periudhe, ne mund të përfundojmë në një situatë emergjente dhe rezerva është një rrjet sigurie për të mbrojtur Wikipedia nga kjo mundësi.” Pra, ata në thelb gjithmonë duan të mbushin fondin e tyre në rast se lindin probleme, gjë që ka kuptim financiar. Duke qenë se Wikipedia është një nga faqet e internetit më të njohura në të gjithë internetin, nuk do të dëshironit ta hapni faqen një ditë dhe ta zbuloni se është e dëmtuar.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit