22.8 C
Skopje
Tuesday, May 21, 2024

AFP – Ismail Kadaré: Letërsia më dha mundësinê të kapërcej të pamundurën

Tri pyetje për Ismail Kadare

jetë,ajo më ka dhënë kurrajon për të qëndruar,shpirtin,frymën, lumturinë e shpresën.Gjithçka e bukur për mua është letërsia!

E mbaj me vete kudo,shkruaj gjithë kohën, hedh  shënime,shkruaj  tregime ,kam projekte për të botuar dorëshkrime po  disa prej  tyre  duhet ti  rishoh .

Cdo botim është për mua si një rilindje,kështu ka qenë  gjithmonë .Letersia është  e ngjashme me ëndrrat. Letërsia ushqen shpirtin.

PYETJE : A jeni i trishtuar që nuk e keni marrë ende çmimin Nobel tPe letërsisë?Ju ëdhe këtë vit  ishit një nga  pak kandidatët e përzgjedhur ?

PËRGJIGJE: Cmimi Nobel është një nder që bota i bën artit dhe unë jam i nderuar që shumë herë kam që i përzgjedhur  si kandidatët për këtë çmim gjë që sigurisht më prek dhe sigurisht më lumturon.

I vlerësoj shumë librat e mij,i  nderoj shumë   librat e mij jo vetem se  si autori por sepse ato i përkasin letërsisë shqipe . Ato janë pasuri,pjesë e të gjithëve.

Një shkrimtar   për t’u ndjerë krenar  dëshiron  veç të kontribuojë në këtë pasuri .

Vepra ime është ajo e popullit tim,është letërsia shqipe dhe ajo nuk më takon mua ,ajo i takon shpirtit njerëzor, gjithë njerëzve të këtij vendi.

Shqipëria është një nga vendet më besnike të Europës dhe ashtu do të mbetet përherë dhe Franca është një  nder vendet që ka vleresuar letërsinë time e ky është padyshime një nder për mua.

Ne  jemi bij të artit,ne i  i shPerbejmë artit.

E për gjithçka unë kam  bërë i jam mirënjohës artit . Forcës krijuese të tij.

Ashtu si arti  edhe shkrimtari nuk ka  kurrë moshë.

AFP/Briseida MEMA

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit