3.8 C
Skopje

Zyrtarët shëndetësorë të Gazës bëjnë thirrje urgjente që spitalet të furnizohen me karburant

Ministria e Shëndetësisë në Gaza u ka bërë thirrje të gjithë atyre që kanë ndonjë sasi karburanti që ta dhurojnë atë për furnizmin e kompleksit al-Shifa dhe Spitalit Indonezian.

Al-Shifa, në qytetin e Gazës, është kompleksi më i madh mjekësor në Rrip, ndërsa Spitali Indonezian ndodhet në veriun e bombarduar rëndë.

Të martën, drejtori i Spitalit Indonezian, Atef al-Kahlout, tha se shërbimet në objekt mund të ndalonin brenda 24 orëve për shkak të mungesës së karburantit, që kur Izraeli vendosi një rrethim total në Gaza.

“Kapaciteti ynë absorbues është bërë shumë i kufizuar për shkak të luftës në vazhdim dhe ne nuk kemi shtretër. Ne kryejmë operacione në tokë dhe pa anestezi”, tha ai.

Al-Kahlout deklaroi gjithashtu se spitali mori më shumë se 400 njerëz të plagosur në bombardimet e Izraelit ndaj kampit të refugjatëve Jabalia të martën pasdite, raporton Al Jazeera.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit