22.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

VMRO-DPMNE: Rasti i mishit të egër duhet të ketë zgjidhje ligjore

“Edhe kontrolli i jashtëzakonshëm financiar i klinikës së Onkologjisë vërteton se ka një sërë shkeljesh procedurale.

E në vend që të niste menjëherë hetimet, Prokuroria Publike heshti për më shumë se dy muaj dhe nuk zbuloi se çfarë ka ndodhur saktësisht në Onkologji. Me këtë qëndrim nga ana e Prokuroria Publike, duket gjithnjë e më shumë se ata duan të mbulojnë fajtorët e vërtetë dhe u hidhet një njollë atyre punonjësve shëndetësorë që e bëjnë punën e tyre me profesionalizëm.

Rasti i mishit të egër është pasqyra reale se si funksionon shëndetësia maqedonase nën sundimin e LSDM-së dhe BDI-së.

Autoritetet e LSDM-së dhe BDI-së janë më të përgjegjshmit dhe më të përgjegjshmit për këtë skandal, sepse kanë më shumë se 6 vite që menaxhojnë institucionet shëndetësore.

Çështja e mishit të egër duhet të ketë një zgjidhje ligjore, kush dhe pse po pasurohej nga sëmundja e të sëmurëve me kancer?

I bëjmë thirrje edhe një herë Prokuroria Publike që të mos heshtë dhe të mos ikë, por të veprojë menjëherë dhe të gjithë ata që janë përfshirë në mafian e kancerit të dalin para drejtësisë.

Mafia e kancerit duhet t’i jepet fund. Secili që ka bërë gabim duhet të përgjigjet para ligjit”, tha VMRO-DPMNE.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit