25.8 C
Skopje
Monday, June 17, 2024

U raportuan 14 fëmijë të vrarë, SHBA i kërkon Izraelit transparencë për sulmin në shkollën e OKB në Gaza

SHBA i ka kërkuar Izraelit të jetë plotësisht “transparent” lidhur me sulmin ajror që vrau të paktën 35 njerëz në një shkollë qendrore të Gazës, e mbushur me njerëz të zhvendosur të enjten në mëngjes.

SHBA-ja i bëri thirrje Izraelit të identifikojë publikisht luftëtarët e Hamasit që tha se i kishte vrarë, ashtu siç ushtria izraelite dha emrat e nëntë prej tyre.

Izraelitët “na thanë se ishin 20 deri në 30 militantë që ata po synonin dhe ata do të publikojnë emrat e atyre që besojnë se i kanë vrarë, atyre militantëve”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Matthew Miller.

“Kjo është ajo që ata kanë thënë se do të ofrojnë. Ne presim që ata ta bëjnë këtë, si dhe çdo detaj tjetër që do të hedhë dritë mbi këtë incident”.

Në Uashington, Miller tha se SHBA ka parë raporte se 14 fëmijë janë vrarë në sulm.

“Nëse është e saktë se 14 fëmijë janë vrarë, ata nuk janë terroristë. Qeveria e Izraelit ka thënë se do të publikojë më shumë informacion në lidhje me këtë sulm… Ne presim që ata të jenë plotësisht transparentë në bërjen publike të këtij informacioni”, tha ai.

Një avion luftarak goditi me raketa klasat në katin e fundit të shkollës në kampin e refugjatëve Nuseirat.

Ushtria izraelite tha se kishte kryer një sulm “të saktë” kundër Hamasit në shkollë, por zyra e mediave qeveritare e Hamasit në Gaza mohoi pretendimin.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit