11.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

Redaktimi i gjeneve te derrat, një teknologji potencialisht revolucionare por bota është skeptike

Përfitimet e mundshme të derrave rezistent ndaj Sindromës Riprodhuese dhe Respiratore të Derrit (PRRS) të modifikuar gjenetikisht janë të mëdha.

Por a do ta pranojnë rregullatorët, zinxhiri i furnizimit dhe konsumatorët këtë teknologji të re?

Kur Sindroma Riprodhuese dhe Respiratore e Derrit (PRRS), siç u bë e njohur, u zbulua në fillim të viteve 1990, u quajt thjesht, “sëmundja misterioze e derrit“. Askush nuk dukej se e dinte nga vinte apo si ta ndalonte përhapjen e tij. Më shumë se tre dekada më vonë, ndërkohë që janë bërë hapa të mëdhenj në trajtimin e sëmundjeve të tjera të dëmshme të derrit, pak përparim është bërë në frenimin e asaj që Organizata Botërore për Shëndetin e Kafshëve e përshkruan si ‘sëmundjen më të rëndësishme’ te derrat në Amerikën e Veriut dhe Evropë dhe me një prani në rritje në Azi.

Ne kemi shpenzuar kaq shumë kohë dhe para për të zhvilluar strategji për t’u marrë me PRRS, protokollet e bio sigurisë në ferma, diagnostikimin, lëvizjet e derrave dhe vaksinimin, megjithatë ne jemi ende duke luftuar me të 30 vjet më vonë,” tha Lucina Galina, drejtoresha e kërkimit teknik të gjigantit global të gjenetikës, Genus PIC.

Kompania beson se tani ka një mjet që jo vetëm mund të luajë një rol të madh në shkatërrimin e kësaj sëmundjeje, por do të sjellë përfitime shumë më të mëdha për shoqërinë tonë të konsumit.

PIC ka punuar me Universitetin e Misurit dhe Institutin Roslin të Skocisë për të prodhuar derra duke përdorur modifikimin e gjeneve që janë rezistente ndaj PRRS dhe mund të jenë vetëm disa muaj larg nga miratimi në SHBA.

Ajo po ndjek gjithashtu miratimin në tregje të tjera të rëndësishme, për t’i hapur derën kësaj teknologji të re në të ardhmen.

Por miratimi rregullator do të jetë vetëm një pjesë e historisë sepse kompania e di,   që pas përpjekjeve të padobishme për të futur kulturat e modifikuara gjenetikisht (GM) në Evropë, do duhet të fitojë zemrat dhe mendjet e zinxhirit të furnizimit dhe të konsumatorëve nëse teknologjia do të lejohet ndonjëherë të pranohet dhe të lulëzojë në të ardhmen.

 

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit