-2.2 C
Skopje

Putin po liron të burgosurit për të luftuar në Ukrainë

Vladimir Putin po liron nga burgu vrasësit dhe përdhunuesit për të forcuar ushtrinë e tij të shkatërruar ruse.

Sipas aktivistëve të të drejtave të njeriut, më shumë se 100,000 njerëz janë liruar nga burgjet ruse për të luftuar në Ukrainë, me disa të dënuar për disa nga krimet më brutale të vendit.

Putini po mbështetet gjithnjë e më shumë në taktikën, e cila ishte pioniere nga shefi i ndjerë i Grupit Wagner, Yevgeny PrigozhiN për të shmangur thirrjen e një mobilizimi tjetër të diskutueshëm përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm.

Një nga të liruarit ishte Vladislav Kanyus, një i ri që vrau ish të dashurën e tij Vera Pekhteleva, duke e torturuar, mbytur dhe goditur me thikë për orë të tëra.

Falja e Kanyus u bë kryefjalë në Rusi pasi nëna e Pekhteleva, Oksana, mori një foto të tij jashtë burgut dhe të rrethuar nga ushtarë të tjerë.

Ajo tha për Washington Post: “Mendova se po çmendesha, vazhdoj të zmadhoj këtë foto dhe të shikoj fytyrën e tij me mosbesim”. Por nuk mbaron me kaq.

Presidenti i dëshpëruar rus Putin po u ofron rekrutëve të rinj një milion rubla për t’u bashkuar me ushtrinë, pasi lufta e tij katastrofike në Ukrainë ka vrarë më shumë se 300,000 ushtarë rusë.

Burimet e inteligjencës në Britani besojnë se më shumë se një çerek milioni rusë janë vrarë në fushën e betejës që kur Kremlini urdhëroi sulmin ndaj Ukrainës fqinje në shkurt 2022.

Tani një vijë e madhe fronti prej 600 miljesh ndan dy forcat pasi ukrainasit ngritën një mbrojtje të guximshme që i shtyu forcat ruse në lindje të vendit.

Burimet e inteligjencës britanike vlerësuan gjithashtu se dhjetëra mijëra ushtarë rusë kanë dezertuar.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit