26.8 C
Skopje
Tuesday, May 21, 2024

Milloshoski: Të ruajmë bashkëpunimin e frytshëm që kemi me Izraelin dhe të ruajmë interesat e Maqedonisë

Deputeti Antonio Miloshoski nga VMRO-DPMNE para komisionit parlamentar, ku pas disa vitesh po i plotëson pozitat vakante të ambasadorëve në disa kryeqytete kyçe – Beograd, Tel Aviv, Pekin, Brasilia, Varshavë, Berlin dhe Bukuresht, tha se qëndrimi i Institucioneve shtetërore a përkon edhe me qëndrimin e Komisionit për Politikë të Jashtme në lidhje me ngjarjet tragjike në sulmin terrorist Izrael-Hamas, që ndodhi pak kohë më parë.

Pjekuria në vetë shoqërinë tonë nuk krijoi kushtet për ndarje që ndonjëherë ndodhin në nivel të brendshëm, dhe ne shohim që ka tendeca që mosmarrëveshja globale izraelito-palestineze të bëhet një mosmarrëveshje vendore dhe e brendshme në Maqedoni, por shpresoj se do të arrijmë ta ruajmë këtë nivel, për të ruajtur nivelin e konflikteve emocionale jo importuese, të cilat kanë komponentin e tyre kombëtar, fetar dhe politik. Nuk duhet të ketë lajme të rreme dhe propagandë, por populli të lexojë informacione reale”, tha Milloshoski.

Siç thotë ai, vetë organizata Hamas është në listën e organizatave terroriste në shumë vende të botës.

“Hamasi synonte, në koordinim me aktorët e tjerë, të parandalonte tendencën e vazhdimit të përfundimit të marrëveshjeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Izraelit dhe shteteve arabe, me fokus të veçantë për të parandaluar vendosjen e marrëdhënieve të tilla me Arabinë Saudite si vend që ka energjinë më të madhe politike ushtarake dhe potencialin diplomatik në Lindjen e Mesme. Fatkeqësisht, vlerësimi në këtë periudhë të shkurtër është se ata po ia dalin në këtë moment, do të shohim se si do të jetë rezultati në të ardhmen, por gjithsesi, gjëja më e rëndësishme për ne do të jetë që të përfaqësojmë dhe mbrojmë interesat e Maqedonisë, normalisht duke ruajtur të gjitha nivelet e bashkëpunimit të avancuar dhe të frytshëm dypalësh që kemi me Izraelin”, shtoi ai.

Milloshoski shtoi se shtatë vjet nuk kemi ambasador në Kinë, gjashtë vjet në Serbi, 5.5 vjet në Izrael dhe nga prilli 2020 në Brazil. Deputeti thekson se diplomati ynë i vetëm në Ambasadën në Izrael, Maçej Kaçarovski, ka bërë përpjekje mbinjerëzore për të shpëtuar qytetarët tanë pas sulmit nga Hamasi.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit