26.8 C
Skopje
Tuesday, May 21, 2024

Mickoski: BDI-ja tenton të defokusojë opinionin

BDI-ja do të befasohet në mënyrë të pakëndshme nga rezultatet e zgjedhjeve të ardhshme, dhe numri i deputetëve të fituar, thotë kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Në një intervistë për portalin “Republika”, ai tha se BDI përsëri po dërgon mesazhe nacionaliste për opinionin, në përpjekje për të tërhequr VMRO-DPMNE-në, dhe partitë e tjera shqiptare në këtë fushë, por, siç publiku është i vetëdijshëm për manipulimin dhe këtë përpjekje për t’u zhvendosur fokusi nga krimet e kryera nga udhëheqja e partisë. Kreu i opozitës gjithashtu shprehu dëshirën e tij për një koalicion paszgjedhor me frontin e ri opozitar shqiptar “Lidhja Evropiane për Ndryshim”.

“Opsioni ynë i dëshiruar është t’i japim një shans të ashtuquajturës opozitë shqiptare, të cilën e shohim të grupuar ngadalë, por me siguri grupohet rreth boshtit të rotacionit. E pamë bashkimin dhe konsolidimin e asaj opozite dhe e vlerësoj që BDI-së duhet t’i jepet një shans për të kaluar në opozitë, për një periudhë të caktuar, për të ristrukturuar veten, për t’u freskuar me ide të reja, sepse e shihni se si ngatërrojnë pak me mesazhet, nga agjenda e gjelbër një vit më parë, tani papritmas kanë filluar me monumente”, deklaroi Hristijan Mickoski – kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Mickoski zbuloi se në zgjedhjet e ardhshme parlamentare do të jetë bartës i listës së kandidatëve në Njësinë e parë zgjedhore, dhe njoftoi se kandidati i VMRO-DPMNE-së për kryetar do të zgjidhet në një konferencë partiake. Ai beson në fitoren e partisë së tij, nëse LSDM dhe BDI do të garojnë me një listë të veçantë ose të përbashkët.

“Kovaçevski, Ahmeti, Zeçeviq, Grubi, Osmani, Mariçiq kjo është oferta që është në njërën anë, dhe në anën tjetër është VMRO-DPMNE. Por po, një strukturë e caktuar mund të profilizohet,  kushtimisht thënë, opsioni i tretë, i cili sot po flet me kusht kundër opozitës, e cila po përpiqet t’i bëjë dëm VMRO-DPMNE-së, por mendoj se ata nënvlerësojnë qytetarët dhe nuk do të kenë sukses”, shtoi Hristijan Mickoski – Kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Në intervistë, Mickoski iu referua edhe procesit të ndryshimeve kushtetuese. Ai tha se nëse zgjerimi i BE-së është me të vërtetë një çështje gjeostrategjike, atëherë Bullgaria duhet të bindet të zbatojë aktgjykimet e Gjykatës në Strasburg. Sipas tij , qeveria e ardhshme e VMRO-DPMNE-së nuk do ta mbyllë derën e procesit, por është e gatshme për bisedime nëse ato bazohen në parimet dhe vlerat evropiane. /Alsat.mk

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit