10.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024

Kryevepra e Pikasos shitet për 139 milionë dollarë

Një kryevepër e Pablo Picasso e vitit 1932 është shitur për 139 milionë dollarë (113 milionë funte), çmimi i dytë më i lartë i arritur ndonjëherë për artistin, sipas Sotheby’s.

Femme a la Montre (Gruaja me orë) bëhet gjithashtu vepra më e vlefshme e shitur në ankand këtë vit, shkruan BBC, transmeton KosovaPress.

Ai ka piktuaruar Marie-Therese Walter, modelen franceze, e cila ishte gjithashtu një e dashur e artistit spanjoll, dhe subjekt i shumë prej pikturave të tij.

Vepra ishte vlerësuar me 120 milionë dollarë përpara se të dilte në ankand.

Piktura më e shtrenjtë e Pikasos për t’u shitur në ankand ishte Les Femmes d’Alger (Gratë e Algjerit), e cila arriti në 179.3 milionë dollarë në vitin 2015.

I lindur në Malaga në vitin 1881 dhe i rritur në Barcelonë, Picasso u transferua në Paris në vitin 1904 dhe u bë një nga artistët më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

Ai eksperimentoi me një gamë të gjerë stilesh dhe temash në karrierën e tij. Në një karrierë që përfshin tetë dekada, ai krijoi rreth 150,000 vepra.

Ai kishte katër fëmijë dhe vdiq në Francën jugore në vitin 1973, në moshën 92-vjeçare.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit