11.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

Buçkovski: “ZNAM” bëri fushatë të gabuar në zgjedhjet parlamentare, krahasuar me ato presidenciale

Ish-kryeministri dhe ish-ministri Vllado Buçkovski dje ka analizuar të dhënat për rënien e votave të “ZNAM”-it dhe Maksim Dimitrievskit në krahasim me rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale me zgjedhjet parlamentare.

Sipas Buçkovskit, ka pasur sukses meteorik, por edhe rënie meteorike për dhjetë ditë. Ai beson se Dimitrievski bëri një fushatë të gabuar.

 

Për herë të parë që kur OBRM-PDUKM fitoi, nuk do t’i duhet një urë e madhe për të arritur shumicën. Kujtojmë, në vitin 1998 ishte Alternativa Demokratike, kurse në vitin 2006, sado i zemëruar të ishte Tito Petkovski, pa të nuk mund të formohej shumica.

Tani ai mund ta bëjë atë rehat. Tani ZNAM nuk i duhet OBRM-PDUKM-së, edhe pse supozoj se do t’i marrin sepse do t’u duhen edhe 2/3 e tjera që duket e mundshme”, tha Buçkovski në emisionin “360 gradë”./Telegrafi/

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit